Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хората на Путин" - историята на заграбването на властта от руския президент

Разследващият журналист и бивш кореспондент за Файненшъл таймс в Москва Катрин Белтън разкрива неразказаната история за задкулисните игри на Владимир Путин и групата агенти на КГБ около него в книгата "Хората на Путин".

През 2021 година книгата носи на Белтън награда за защита на човешките права на името на руския адвокат Сергей Магнитски.

"Хората на Путин" излиза през 2020 година. Тя е толкова смайваща, защото, като погледнете списъка на главните действащи лица в нея и влезете в страниците, пълни с имена на хора, ще откриете всички санкционирани сега хора".

Това каза пред БНР Свилен Спасов, създател на поредицата "Власт и отговорност". www.ciela.com

"Има кръг от четири вида хора на Путин. Всеки от тези видове има голяма роля в различни периоди. В периода в Санкт Петербург, докато стане президент, са важни приятелите му от ФСБ/КГБ и криминалният контингент. Когато наближава периодът, в който той влиза в държавната власт в Москна, от голямо значение е кръгът на Борис Елцин. 2004 г. в икономиката на Русия 70% от частната собственост е в ръцете на хора, които са израснали под крилото на Елцин. 2020 г. всичко е преформатирано и 50% е под контрола на хората, които са от кръга на Путин. Това става първо с обезглавяване на медиите в Русия", обясни той.  

Интервюто на Снежана Иванова със Свилен Спасов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Катрин Белтън изследва възхода на Путин в обявената за книга на годината от The Economist, Financial Times, New Stateman и The Telegraph - "Хората на Путин". 

Война в Украйна. Намеса в американските избори. Спонсориране на крайни политически движения в Европа. Изкупуване на безброй луксозни имоти по света и особено в британската столица, заслужила неласкавото прозвище Лондонград. Корумпиране на демокрацията навсякъде, където е възможно. В последните години управлението на Владимир Путин фокусирано се опитва да създаде нова история и различна реалност за руския народ и да разруши отвътре основите на западните демократични институции.

Но как стана така, че малка група от КГБ успя да задържи позиции при разпадането на Съветския съюз, да си върне властта, да открадне богатствата на Русия и да ги използва, за да опита да отмъсти за загубата в Студената война?

В "Хората на Путин" разследващата журналистка и бивш кореспондент в Москва Катрин Белтън документира смайващото заграбване на властта и превземането на правосъдната система от страна на Владимир Путин и неговите колеги и приближени. Белтън години наред е имала вътрешен достъп до ключови фигури в периода на установяване на Путиновата власт и описва с детайли как новата генерация лоялни олигарси заменя действащите с размах предприемачи от Елциновата ера. Точно тези олигарси след това проникват в САЩ и Европа като проводници на кремълското влияние.

Резултатът е страховит реванш за КГБ – история, започнала сред разпадането на Съветския съюз, когато умело изградена мрежа от оперативни агенти присвоява милиарди долари от икономиката на глобалната суперсила, които след това са използвани, за да бъде върната обратно властта в ръцете на службите; за заграбване на могъщи предприятия; за смазване на всеки опозиционен глас; и в крайна сметка за нова атака към Запада, включително и чрез оплитане в мрежите си на един бъдещ американски президент.

От Москва до Лондон, от Швейцария до Бруклин, от Париж до София – навсякъде могат да бъдат открити хората на Путин: приказно богати, наглед недосегаеми, послушни марионетки на властелина на Кремъл.

Днес Катрин Белтън живее в Лондон и в момента работи като разследващ кореспондент на Ройтерс със седалище в Лондон.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49