Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явора Петрова: Нашето детство е връзката с нашия род

Проектът "Персонализирани традиции" пренася знаците, енергията и душевността на нашето наследство, казва кураторката

Явора Петрова
Снимка: Ани Петрова

Столичната галерия "Ракурси" представя изложбата "Персонализирани традиции - 3" - кураторски проект на Явора Петрова. Проектът представя новаторски поглед към традициите и националните корени на пет съвременни български художници, извън обичайните рамки и разбирания.

В настоящото издание на проекта свои творби ще покажат Велислава Гечева, Стилияна Узунова и Траяна Панайотова.

Стилияна е израснала в ателие за художествен текстил, а Траяна се вълнува от старите, изоставени къщи, с тяхната атмосфера и забравен свят, разказа в предаването "Хоризонт до обед" Явора Петрова.

"Тук не става дума за фолклор, за шевици само. Става дума да се предаде този дух, тази връзка между човека, между нашата природа и нашето наследство в изкуството. Трябва да се търси знака, не е само илюстративно. Трябва да пренесе енергията, душевността, атмосферата", коментира Петрова.

"Нашето детство – това е връзката с нашия род. Това, което сме видели – становете, чергите, кухнята, дори птичките, които сме видели, цялата природа създава нашия национален темперамент. Защо при холандските автори има толкова тишина в техните натюрморти, такава смиреност? Ние сме бурни, ние сме жизнени. Вижте цветовете на нашите черги! Всичко, което сме научили от майките си, чули от бабите си, начинът, по който сме играли – всичко това се отразява в една работа, в един обект, в една живопис."

Творецът трябва да живее в своя паралелен свят – на своето минало, на своите емоции, не ми трябва друг, вярва кураторката на проекта "Персонализирани традиции".

Самата Явора Петрова претворява традициите на византийската икона.

Откриването е на 9 юни, а изложбата ще продължи до 1 юли.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26