"Отдавна съм загубил вяра в човечеството. Нищо не сме научили от историята си. Нито историята, нито литературата могат да ни спасят. Способни сме на най-зверски действия".
Това сподели пред БНР Жоао Пинто Коелю.
Португалският писател посети България за Пролетния базар на книгата. Неговите книги "Попитайте Сара Грос", "Лудите от улица Мазур" и "Време за преструвки" представят Втората световна война и ужасите на Холокоста. Жоао изследва Холокоста цели 30 години. Прекарва периоди от живота си в концентрационните лагери, редица са и срещите му с оцелели.
Свидетелства, които оставят белег
Тези, с които Коелю е разговарял, разказвали почти една и съща история. В бараките често ставали свидетели на смъртта на други хора. В последните си минути умиращите насърчавали този, който държал ръката им, за да не си отиват от този свят сами, да оцелее и да разкаже истината.
"Тези свидетелства силно ме белязаха. Важността на тези свидетелства е свързана с важността на истината. Беше трудно да запазя истинността, но беше много важно за мен. Предизвикателство за писателя е да описва нещо, което не е преживял. Това беше трудно, но и в същото време интересно за мен. Не знам дали това ме е променило като или ще промени други хора, но събужда съвестта ми".
Големият урок
"Хората можем да сме жестоки едни към други, защото вярваме прекалено много в своето собствено благородство. И смятаме, че не сме способни да нанесем страдание. Но тези, които са извършили най-големите зверства по време на Втората световна война, преди това са били хората като нас и са казвали с голяма увереност, че никога няма да направят това, което в последствие са направили. Затова не трябва да сме много самоуверени в качествата си. Това е големият урок на историята и на литературата".
Надеждата
"Единствената надежда за мен е в образованието".
В предаването "Понеделник вечер" писателят отправи послание до читателите:
"Вярвайте в литературата, но не се доверявайте на самите себе си".
Интервюто с Жоао Пинто Коелю можете да чуете в звуковия файл.
(Преводът е на Рада Ганкова)
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..