"Отдавна съм загубил вяра в човечеството. Нищо не сме научили от историята си. Нито историята, нито литературата могат да ни спасят. Способни сме на най-зверски действия".
Това сподели пред БНР Жоао Пинто Коелю.
Португалският писател посети България за Пролетния базар на книгата. Неговите книги "Попитайте Сара Грос", "Лудите от улица Мазур" и "Време за преструвки" представят Втората световна война и ужасите на Холокоста. Жоао изследва Холокоста цели 30 години. Прекарва периоди от живота си в концентрационните лагери, редица са и срещите му с оцелели.
Свидетелства, които оставят белег
Тези, с които Коелю е разговарял, разказвали почти една и съща история. В бараките често ставали свидетели на смъртта на други хора. В последните си минути умиращите насърчавали този, който държал ръката им, за да не си отиват от този свят сами, да оцелее и да разкаже истината.
"Тези свидетелства силно ме белязаха. Важността на тези свидетелства е свързана с важността на истината. Беше трудно да запазя истинността, но беше много важно за мен. Предизвикателство за писателя е да описва нещо, което не е преживял. Това беше трудно, но и в същото време интересно за мен. Не знам дали това ме е променило като или ще промени други хора, но събужда съвестта ми".
Големият урок
"Хората можем да сме жестоки едни към други, защото вярваме прекалено много в своето собствено благородство. И смятаме, че не сме способни да нанесем страдание. Но тези, които са извършили най-големите зверства по време на Втората световна война, преди това са били хората като нас и са казвали с голяма увереност, че никога няма да направят това, което в последствие са направили. Затова не трябва да сме много самоуверени в качествата си. Това е големият урок на историята и на литературата".
Надеждата
"Единствената надежда за мен е в образованието".
В предаването "Понеделник вечер" писателят отправи послание до читателите:
"Вярвайте в литературата, но не се доверявайте на самите себе си".
Интервюто с Жоао Пинто Коелю можете да чуете в звуковия файл.
(Преводът е на Рада Ганкова)
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..