Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме паметта и делото на Свети Паисий Хилендарски

Паисий Хилендарски – стенопис от храма Св. Троица в Банско
Снимка: Иво Иванов

На 19 юни почитаме паметта и делото на Свети Паисий Хилендарски, от чието рождение се навършват 300 години, а написаната от него „малка историйца“ за прослава на великото българско царство става на 260 лета. Тези годишнини наситиха календара от събития, посветени на родоначалника на Българското Възраждане, а кулминацията на честванията е днес в Банско, където се очаква и президентът на България Румен Радев.

Още в ранни зори камбаните на кулата в Банско възвестиха празничност, а в църквата „Света Троица“ започна утринното богослужение. В църковните песнопения се сляха гласовете на митрополити, епископи, свещеници и монаси от Зографския манастир.

Само на трийсетина метра от храма, в расо от гранит, с книга и перо в ръка, крачи той, отец Паисий, както го наричат банскалии. А в трета посока, пак на един хвърлей място, сгушен сякаш в своята смиреност и отдаденост на Бог и народ, леко е открехнал портата Духовно-историческият комплекс, в който е пренесена и съградена с прецизна достоверност килията на хилендарския монах, където е започнал да пише малката историйца на великото българско царство.

Преписвана, четена, разказвана от десетки поколения, тя се превръща в светиня на България.

Затова всяко събитие, свързано с Паисий, продължава да вълнува и да излъчва светлина. За банскалии Свети Паисий е и нещо много лично, споделя кметът Иван Кадев:

"Аз съм развълнуван и уверявам и такива са чувствата и на всички мои съграждани заради честването на светите годишнини  на Паисий Хилендарски - 300 годишнина от рождението на първопроходеца на българското Възраждане и 260 години от написването на най-важната книга - "История славянобългарска". Българската православна църква преди 60 години го канонизира като светец така, както го чувства и тачи цели български народ, не само, защото е обявен за светия, а защото е свято неговото дело, така го възприемаме, почитаме и славим ние в Банско. Особено вълнуващи бяха двете научни конференции, посветени на живота и делото на Паисий. А председателят на БАН, академик Юлиян Ревалски сравни научната отдаденост с тази на монасите и за първи път нямаше разногласия за родното място на светеца:

"Историците са обединени около идеята, че тук му е родното място - в Банско. Знаем, че Банско винаги е бил център на будители на българщината. Надявам се, че ние от позицията, на която сме допринасяме за обогатяването на българския народ, за неговото развитие и в някакъв смисъл учените приличат на монасите. Ние често се шегуваме, че както винаги е е имало монаси, така винаги ще има и учени, защото човек, за да стане учен той се посвещава на една кауза".

Отдалечеността във времето, скромността в битието и величието на делото му винаги ще ни карат да преоткриваме Свети Паисий.

Неврокопският митрополит Свети Серафим допълни:

"Още изследваме свети Паисий Хилендарски, защото това дело, което той  е направил с тази малка книжка живее от поколение на поколение и всяко поколение актуализира за себе си посланията на "История славянобългарска"  - да обича народа си, отечеството си, езика си вярата, да ценим това, което Бог ни дава".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Збигнев Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28
Крис Шарков

Крис Шарков: Репетициите за мен са като "наркотик", те са "зависимост"

Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03