Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Университетските ботанически градини отбелязват 130 години от създаването си

Университетски ботанически градини
Снимка: личен архив

През 2022 г. с поредица от дейности, образователни инициативи и изложби Университетските ботанически градини отбелязват 130 години от създаването си.
Началото е поставено през 1892 г. от първия български професор по ботаника д-р Стефан Георгиев (1859 – 1900).

Университетските ботанически градини са член на Световния съвет на Ботаническите градини (BGCI), Консорциума на европейските ботанически градини (EBGC), Образователната мрежа за екологично образование в Ботаническите градини (EBGEN) и участват със своите колекции в обмена на семена Index Seminum с ботанически градини от цял свят.

Университетски ботанически градини   Снимки: личен архив

Кулминация на честванията е празничният 21 юни 2022 г. По време на тържеството, което ще се състои в Университетската ботаническа градина в София и ще започне в 18.00 часа, ще бъде представена книгата „Лалето“ от авторски колектив на Университетските ботанически градини. В деня на честването ще бъде открита и постерна изложба с постиженията на български учени в различни области на растителните науки. Гости на празника ще бъдат представители на академичната общност и колеги от Софийския университет, преподаватели от други университети, колеги и приятели от Българската академия на науките и други.

"Като представител на европейския консорциум на ботаническите градини аз участвам в опазването на световното биоразнообразие - растително и има ботанически градини по целия свят, не само в България", каза за БНР д-р Красимир Косев, директор на Университетските ботанически градини при Софийския университет "Свети Климент Охридски" в София, Варна и Балчик.

Той заяви, че Ботаническата градина в София е градината майка на другите две градини.

Университетски ботанически градини   Снимка: личен архив

В предаването "Нощен Хоризонт" д-р Красимир Косев допълни:

"Има нещо хубаво, което се е случило покрай лошото през 1987 година - тогавашният доайен на българските архитекти - архитект Стоилов е ръководител на един от творческите колективи, който прави проект за ботаническа градина в "Драгалевци" или в квартал " Хладилника", което се намира точно срещу бившия Винзавод".

Той обясни, че аптекарската градина предстои да бъде отворена скоро.

"Там имахме чисто технически проблеми. Не знаехме как да направим така, че хората, които посещават и ботаническата градина да стигнат и до аптекарската, която е до Факултета по фармация и със съдействието на Факултета се осъществява. Измислихме баркода от касовия бон на ботаническата градина да отваря вратата на аптекарската градина. Въвеждаме нови технологии и този електронен достъп ще дава възможност на хората да посещават и аптекарската ни градина".


Д-р Красимир Косев е завършил през 1987 Софийския университет, Биологически факултет(биология, специализация БОТАНИКА). От 1988 до 1991 е бил редовен аспирант при катедра ботаника на Биологическия факултет при СУ (доктор по биология ). Защитил е дисертация на тема: Влияние на атмосферното замърсяване върху различни растителни видове с оглед на тяхното използване за озеленяване на промишлени райони. През 1989 е завършил FEBS курс по биомолякулярна електронна микроскопия, гр. Улм, Германия. От 1993 до 1994 е направил следдипломна квалификация магистърски курс “Замърсяване и контрол на природната среда”, Университет Манчестър, Великобритания.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостин Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината. Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08