Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Университетските ботанически градини отбелязват 130 години от създаването си

Университетски ботанически градини
Снимка: личен архив

През 2022 г. с поредица от дейности, образователни инициативи и изложби Университетските ботанически градини отбелязват 130 години от създаването си.
Началото е поставено през 1892 г. от първия български професор по ботаника д-р Стефан Георгиев (1859 – 1900).

Университетските ботанически градини са член на Световния съвет на Ботаническите градини (BGCI), Консорциума на европейските ботанически градини (EBGC), Образователната мрежа за екологично образование в Ботаническите градини (EBGEN) и участват със своите колекции в обмена на семена Index Seminum с ботанически градини от цял свят.

Университетски ботанически градини   Снимки: личен архив

Кулминация на честванията е празничният 21 юни 2022 г. По време на тържеството, което ще се състои в Университетската ботаническа градина в София и ще започне в 18.00 часа, ще бъде представена книгата „Лалето“ от авторски колектив на Университетските ботанически градини. В деня на честването ще бъде открита и постерна изложба с постиженията на български учени в различни области на растителните науки. Гости на празника ще бъдат представители на академичната общност и колеги от Софийския университет, преподаватели от други университети, колеги и приятели от Българската академия на науките и други.

"Като представител на европейския консорциум на ботаническите градини аз участвам в опазването на световното биоразнообразие - растително и има ботанически градини по целия свят, не само в България", каза за БНР д-р Красимир Косев, директор на Университетските ботанически градини при Софийския университет "Свети Климент Охридски" в София, Варна и Балчик.

Той заяви, че Ботаническата градина в София е градината майка на другите две градини.

Университетски ботанически градини   Снимка: личен архив

В предаването "Нощен Хоризонт" д-р Красимир Косев допълни:

"Има нещо хубаво, което се е случило покрай лошото през 1987 година - тогавашният доайен на българските архитекти - архитект Стоилов е ръководител на един от творческите колективи, който прави проект за ботаническа градина в "Драгалевци" или в квартал " Хладилника", което се намира точно срещу бившия Винзавод".

Той обясни, че аптекарската градина предстои да бъде отворена скоро.

"Там имахме чисто технически проблеми. Не знаехме как да направим така, че хората, които посещават и ботаническата градина да стигнат и до аптекарската, която е до Факултета по фармация и със съдействието на Факултета се осъществява. Измислихме баркода от касовия бон на ботаническата градина да отваря вратата на аптекарската градина. Въвеждаме нови технологии и този електронен достъп ще дава възможност на хората да посещават и аптекарската ни градина".


Д-р Красимир Косев е завършил през 1987 Софийския университет, Биологически факултет(биология, специализация БОТАНИКА). От 1988 до 1991 е бил редовен аспирант при катедра ботаника на Биологическия факултет при СУ (доктор по биология ). Защитил е дисертация на тема: Влияние на атмосферното замърсяване върху различни растителни видове с оглед на тяхното използване за озеленяване на промишлени райони. През 1989 е завършил FEBS курс по биомолякулярна електронна микроскопия, гр. Улм, Германия. От 1993 до 1994 е направил следдипломна квалификация магистърски курс “Замърсяване и контрол на природната среда”, Университет Манчестър, Великобритания.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостин Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51