Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Димитров, ДБ: България трябва да привлича качествена работна сила

Има ли шанс да минат законодателни промени за "синята карта"?

Добромир Иванов, Българската стартъп асоциация: "Синята карта" би развързала ръцете на бизнеса да вкарва по-лесно кадри

Снимка: consilium.europa.eu

На фона на политическите турбуленции, в парламента вече са предлагани промени в Закона за трудовата миграция. Предложенията са насочени към по-лесното привличане на висококвалифицирани специалисти от държави извън ЕС. Предложенията имаха своите аргументи и преди нахлуването на Русия в Украйна, но конфликтът добави и нови.

Т.нар. „синя карта“ ще може да се получава и от лица ползващи се със статут на временна или международна закрила. Заради войната в Украйна много международни компании предложиха преместването на висококвалифицираните си специалисти в държави от ЕС.

Случаят на Александър от Харков е такъв. Той работи за международна компания, която е преместила свои служители и в България преди войната. Така Александър се оказал тук ден преди началото на руското нахлуване.

"IT секторът се развива бързо. Компанията, за която работя, купи офиси в Полша, в Румъния. Те имат голям опит с откриването на офиси в други държави и с привличането на ITспециалисти. Работата от вкъщи също. Аз не съм турист, работя в България за чужда компания", разказва Александър.

Има малко бюрокрация по отношение на оформянето на договорите. Това трябва да става прозрачно, да бъде минимално затруднено, да е лесно оформянето на документите, тълкуването на законите, придобиването на различни разрешения, които са нужни, смята украинският специалист.

"С никакви проблеми не се сблъсках, докато уреждах работата си тук."

С новото законодателство опитът на притежателя на „синя карта“ ще бъде признат, дори и да няма диплома за висше образование. Ще се улеснят и командироването, повишаването в длъжност, смяната на работодател и пътуването в Европейския съюз.

Притежателят на „синя карта“ ще може да присъедини и членовете на семейството си и едновременно да кандидатстват за разрешение за пребиваване. Сроковете за кандидатстване ще са съкратени, а документите ще може да се издават и по електронен път.

Снимка: архив, БНР

Идеите за привличане на висококвалифицирани специалисти съществуваха и преди конфликта в Украйна. Желанието на ЕС беше да наеме повече квалифицирани специалисти, не само в IT сферата. Данните от 2015-а показват, че България е издала едва 61 сини карти, през 2019 – 706. Статистиката на Евростат се движи между 115 и 268 издадени карти впериода 2016-та- 2019-та година и то основно заради тромавата процедура.

Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация, се надява процедурата да промени тази статистика. Той акцентира върху новия контекст на засилена конкуренция в коя от европейските държави да бъдат насочени специалисти, които дори не са от конфликтните зони.

"ЕС го реши този въпрос за украинците, които са навсякъде. Има много хора, които са от други засегнати пряко или косвено държави – от самата Русия, Беларус, Молдова, Грузия, които се опитват да се махнат от тези държави", коментира той. По думите му дни след войната полското законодателство вече е улеснявало достъпа за бизнес за висококвалифицирани кадри.

"Синята карта" би развързала ръцете на бизнеса да вкарва по-лесно кадри, категоричен е Добромир Иванов.

Промените за „синята карта“ вече са в парламентарните комисии.

Мартин Димитров  Снимка: БГНЕС

Мартин Димитров от ДБ, които са вносители на законопроекта, обяснява, че въпреки несигурната политическа ситуация, той ще направи всичко възможно да бъде приет.

"Защото България трябва да привлича качествена работна сила. Законопроектът ще направи България по-конкурентна в сравнителен план с други страни, които се опитват да привличат образовани и подготвени  кадри."

От мандатоносителя ПП загатнаха, че готвят свои предложения, но няма  да ги обявят поне до следващата седмица.

Добромир Иванов от Българската стартъп асоциация изтъква, че въпреки трудностите интересът на висококвалифицирани специалисти към България остава

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03