В продължение на два дни бе направен опит да се лансира туризъм състоящ се от четири взаимосвързани елемента – кухня и вино, приключения, култура и история.
В Дунавския парк на Силистра среща си дадоха различни поколения, които от близо се докоснаха до стоките на местни производители и до услуги с туристическа стойност.
Фестивалът бе посветен и на предстоящия Международен ден на река Дунав и на 150-годишнината от създаването на Дунавския парк в Силистра.
Организирани бяха четири тематични къта предлагащи разнообразни активности за посетителите, подредени като своеобразен маршрут, по който посетителите минават. В края му всички трябваше да придобият усещане за преживяване, ангажиращо всички човешки сетива, разказа Мария Цанкова от АДО „Дунав“."Това, което искахме е да създадем устойчива форма на фестивал, която най-добре да представя многообразния туристически потенциал на река Дунав и на общностите живеещи край реката. Събитието се основа на два принципа- участие и изложение, вино, храна, приключение, култура, история. Участниците във фестивала са включени в различни работилници, в различни активности -работилници за рисуване и майсторене, читалня на открито, разходка в Регионалния исторически музей в Силистра".
Оказа се, че фестивалът се посвещава и на 30-тата годишнина от създаването на Асоциацията на Дунавските общини, която е и в основата на организацията на събитието в Силистра.
Според Юлияна Дечева, от Фондация Америка за България причините да се гордеем с река Дунав са много.
"Хубавата природа, историческото наследство, което имаме и първо си мисля, че ние трябва да бъдем горди с това, което имаме, за да можем да го представим след това на българските международни туристи".
Миналото на крайдунавския град оживя и посредством изложбата на Петко и Виктор Герасимови – баща и син фотографи, създатели на Стара Силистра, колекционери на архивни документи и снимки. Изложбата бе от над 100 висококачествено дигитализирани и реставрирани изображения, повечето от които не са показвани до момента. Като основният акцент е историята на Дунавския парк - най-старият обществен парк в България, навършил 150 години през 2020 г, разказа Виктор Герасимов, като не скри, че изборът е бил труден, тъй като в архива си те разполагат с общо 500 кадъра свързани със силистренската Дунавска градина.
"Те включват изображения от архива на баща ми, има малко мои снимки, които аз съм правил като дете",
Посетителите имаха възможност да се повозят на соларен катамаран по реката, която свързва над 100 милиона европейци, на атракционно влакче и голф колички, както и да видят отблизо римски воини, благодарение на които и малки, и големи се докоснаха до историята на Силистра.
В програмата на фестивала се включи и етноработилницата на Виктория Денева, която повече от 20 години се занимава професионално с художествена обработка на дърво и дърворезба, а силистренци я познават и като изкусен майстор на мартеници от природни материали и на кукерски маски.
Експлозия за сетивата бяха цветовете, вкусовете и формите от градинката на Цвети – Цветанка Стоянова, която след 15 години живот в Лондон, се прибира в родния Алфатар и иска да приложи опита и знанията си в нещо полезно и значимо. Така започва да се занимава с малко земеделие и от хоби, то преминава в бутиково производство. Отглежда сезонни зеленчуци, където традиционните вкусове срещат модерното "гурме" предлагане. Търсенето на нови сортове не спира и всеки нов сезон тя добавя "стародавен сорт" и нещо екстравагантно. А подобни събития са нейния начин отблизо да представи майсторството си.
През уикенда гост на Силистра бе и Приключението за туристите на велосипеди Дунав Ултра и неговият вдъхновител Борис Бегъмов.
"Тази година ще направи 9 годни Дунав Ултра. Тепърва инициативата започва да събира все повече съмишленици. Тази година за първи път работим по мобилно приложение".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..