Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сбогом на хартиения учебник?

Плюсове и минуси на технологиите, които променят учебния процес

Снимка: Freepik

Развитието на технологиите и навлизането им във всяка сфера на живота не е новост за съвременните поколения. Образованието на днешните деца върви от частична към пълна дигитализация. Процесът по отпадане на хартиените учебници също набира скорост. Ако допреди пандемията на тези идеи се гледаше като възможни, но някъде напред в бъдещето, днес те вече са факт в редица училища в страната. 

Гугъл референтните училища преобръщат представите за традиционните елементи от обучението – тежката раница, хартиените учебници, възпроизвеждащият наготово поднесените знания ученик. Новите методики на обучение превръщат учителя в модератор на учебния процес, хартиените учебници – в дигитални устройства, а учениците – в откриватели

"Определено всички са много по-мотивирани отпреди, тъй като е много по-интересен начинът на работа, имаш много повече свобода, по-лесно е да наваксваш с работа, ако си отсъствал", споделя десетокласничката Сиана Кузнецова от Втора английска гимназия в София, която успешно въвежда дигиталните платформи на Гугъл за обучение на учениците. 

Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение помага на редица български училища да внедрят технологии в образователния процес

"В Щатите над 90% от учениците и учителите имат такива профили. По същия начин ги използват в Австралия, Япония, Канада, Испания, Великобритания. В Централна и Източна Европа поради културни причини е по-различно."

Към днешна дата половината ученици и учители в страната вече са „в облака“. Сега в над 50 училища, повечето от които са държавни или общински, в близо 200 паралелки от 8-и клас нагоре, учениците се обучават по модела 1:1 - имат лаптоп, през който могат да стигнат до всеки учебник.

Учителите се обучават в методики не да четат урока и да се изпитват на дъската, а да работят в група с учениците.

"Има няколко начина, по които технологиите могат да влияят, ние се опитваме да намерим добрия начин, добрия баланс и този добър баланс винаги е свързан с ролята на учителя", коментира Иван Господинов от Сдружение „Образование без раници“, в което вярват, че всеки ученик в 21-ви век трябва да има достъп до безплатни онлайн образователни ресурси и да е дигитално включен и грамотен

Господинов смята, че освен инструмент за разсейване, технологиите могат да бъдат и много добър инструмент за фокусиране на учениците.

Ролята на технологиите в класната стая е да правят учебния процес по-ефективен и смислен, увлекателен и лесен.

"Моделът 1:1 е много ефективен в някои училища, в които се изпълнява. В днешно време повечето от учебниците имат и електронен вариант. Важното по-скоро в учебника е как е поднесена текстовата информация. Дали ще е на хартия или на екрана – и в двете има полза, и там трябва да се търси балансът."

Иван Господинов допълва, че работата с текста е важна, защото "в университета няма как да стане с клипчета само или с аудио книги", но може би учебниците трябва да са по-малки, за да се включват в обучението различни материали.

Валентина Терзиева от Института по комуникационни и информационни технологии на БАН от години изследва различни технологии и игрови модели за обучение. 

"Технологиите могат да ги стимулират да учат по естествен за тях начин. Днешното поколение е израснало с технологии още от рождението. Те са свикнали и ги възприемат като естествена среда за всяка една дейност, включително за учене", изтъква тя.

Терзиева откроява и недостатъците:

"Същевременно могат да бъдат препятствие за учене. Затварянето във виртуалния свят пречи на естествените човешки взаимоотношения, ограничава социализацията на младите и задълбочава психологически проблеми. Технологиите предоставят прекалено много лесни за използване инструменти, готови решения. Понякога за учащите е много по-лесно да се възползват от тях, вместо да измислят тяхно решение, да приложат творчество, да предложат други варианти."  

Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01