Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени изследваха националното културно наследство в чужбина

Изследвани са трансграничното религиозно поклоничество в манастирите

Снимка: Виктория Петрова

Учени в областта на българския фолклор, етнография, култура и изкуство реализираха проект на тема „Конструиране на националното културно наследство в чужбина. Трансгранични поклоннически и възпоменателни практики“. В Етнографския музей при Българската академия на науките в началото на седмицата бяха открити 12 табла, съдържащи текстова и визуална информация за десетки, посетени места извън граница. Сред изследваните обекти са българските военни гробища в Северна Македония и Добруджа; места, носещи паметта за Кирил и Методий и техните ученици в Италия, Германия, Чехия, Албания и Северна Македония; следите от Волжка България и паметта за Алцек в Италия; гробът на цар Самуил на остров Св. Ахил; българските църкви в Румъния; стъпките на Гоце Делчев, Пейо Яворов и Капитан Петко Войвода в днешна Гърция и други.

"Това бяха теренни изследвания в различни държави. Колегите пътуваха и наблюдаваха тези практики, изследваха как се случва, наблюдаваха, анализираха. Направихме доста сериозни библиографски проучвания на литературата, която е свързана с проекта Имаше и сериозна работа в архиви", каза за БНР ръководителят на проекта проф. Лозанка Пейчева.


Доцент Стефан Дечев, историк и преподавател в ЮЗУ "Неофит Рилски", заяви.

"Както в съседни държави на Балканите, така и далеч от България в страни като Италия, Чехия и Словакия, Германия виждаме че има места, които са свързани с българското минало, с българската култура, с изтъкнати български политически и културни дейци, които трябва да бъдат част от българската култура".

Главен асистент д-р Таня Матанова от Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН допълни:

"В рамките на проекта изследвах трансграничното религиозно поклоничество в манастирите, които са близо до България -  в Словакия, Погановски, Темски манастир в Сърбия и в Македония ходихме до Осоговския манастир с колежката Марианка Борисова".

Повече може да чуете в звуковия фал.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26