Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се остойности ли лекарският труд?

Д-р Неделчо Тотев
Снимка: stzagora.net

Служебният екип на Министерство на здравеопазването ще работи за остойностяване на лекарски и сестринския труд, с който да има яснота и предвидимост каква част от клиничните пътеки отиват за заплащане на медицинския персонал. Това обяви служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев в края на миналата седмица при представянето на екипа и приоритетите на ведомството.

Доколко тези приоритети съвпадат с приоритетите на хората на терен?

Какво не разбират управляващите?

“Не мисля, че не разбират проблема предишните кабинети и всички управляващи. Няма ангажираност, няма и политическа воля, няма и консенсус по въпроса. Може би това устройва определени групи от хора.“

Каза в интервю за БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници и директор на болницата в Чирпан.

Общинските болници

“Ния сякаш сме ничии, защото държавата е майка за нейните си болници, за държавните, които са с 50 и над 50% държавна собственост. Те обикновено са 100% там повечето или са акционерни дружества, в които общините имат някакво участие проформа, говоря за областните болници. Държавата там е принципалът. За тях винаги е имало, за нас ще е на принципа на това, което успеем да издействаме, да измолим с хилядите срещи. Общините са различни като възможности в регионите – един дават на болниците и ги подпомагат, други не дават“, казва още той в предаването “Преди всички“.

Защо само трудът на лекаря не е остойностен?

“Ние от Сдружението имахме наши калкулации как да станат нещата такива, че наистина лекарският труд да се остойности, да може да влезе в сумата, която получава болницата по клинична пътека, ако остане начинът за разплащане този. Но сякаш нашият Съюз на лекарите в България е много инфантилен в тази посока. След като те подписват колективните трудови договори и ги подписват при едни условия, които не бих нарекъл задоволителни. Отговорът може би се крие в това – слаб съюз, който не отстоява правата си“, посочва д-р Тотев.

Има заявка за създаването на работна група, която да намери механизъм за остойностяване на лекарския и сестринския труд

“При остойностяване на нашия труд не бива да се подминава действието, защото много хора говорят и много преди това са го говорили. Много приказки имаше и много се канеха, но никой не го доведе до края. Дано служебният кабинет да има време да направи нещо в тази посока, знаем, че дните са преброени.“

Кои са спешните промени?

“Миналата седмица изпратихме едно писмо,  с което настояваме за спешна среща, искаме да запознаем министъра, защото ни беше обещал след като се подписа от синдикатите и фармацевтите един трудов договор за здравеопазването, от тогава до встъпване на новия министър в длъжност, очаквахме среща, на която да ни бъде предоставен механизъм, по който ще се подпомогне общинското здравеопазване, за да се достигнат тези страшно високи прагове.

Трудно успяваме да задържим кадрите, защото хората бяха излъгани. В началото на годината им беше обещано едно, а ние трябваше да го изпълним. Една част от хората разбираха, че това е непостижимо, други не“, смята болничният директор.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00