„Бих се радвала хората повече да експериментират с нещата, с които се захващат, да излизат от комфортната си зона“, каза в интервю за предаването „Рано в неделя“ Катрин Младенова от „Cat Made Crafts“ - нейната "онлайн занаятчийница" за авторски обеци, брошки, пръстени, а скоро и верижки за очила, и ключодържатели, изработени от полимерна глина и епоксидна смола.
Именно по време на пандемията от Ковид-19 тези два материала придобиват голяма популярност за изработка на аксесоари от вкъщи- от цветя по чашите в Русия до цветни медальони в Съединените щати, а и от видео уроци в домашни условия как да се работи с тях. На такива се натъква и Кари, а не след дълго възражда хобито си да прави аксесоари, а и го превръща от занимание в свободното време в работа:
„Това мое хоби – изработка на бижута и то главно обеци, започна през 2011 година, минавайки през материали като дърво, стъкло. Аксесоарите, които правя са от полимерна глина и реално епоксидната смола е точно материалът, който запечатва крайния вариант на даденото бижу – и брошки, и обеци, и пръстени. Има и различни калъпи, които подпомагат направата на дадено бижу, а съответно вътре може да се смесват най-различни материали като брокат, листо, цвете...Необятно е!“
„За да започна да правя нещо трябва да изгледам доста видеа“, уточни Младенова:
„Часове инвестира човек, за да може визуално да попие различните техники и стилове на правене, а и съответно да си намери своя стил. Мога да съм си говорила нещо с някого, може да съм хапвала някъде навън и някой да мине облечен по даден начин и мен това да ме вдъхнови. Има случаи, в които харесвам нещо и веднага го снимам, за да го имам запаметено и тази комбанация съответно в телефона си“.
„Така в едно заведение страшно много харесах лампите, които са ползвали – имаха малки парченца от стъкло, турска орнаментика. Като всеки един творец най-различни неща може да те вдъхновят – природните, натуралните цветове, бъдейки някъде на планина или на море. Примерно, последните обеци, които направих бяха в синьо със златен детайл, а това реално беше от морето вдъхновено“, допълни Кари за изделията си.
„Полимерната глина е всеобхватна“, каза още Катрин Младенова, както и обясни, че „реално една стандартна обеца – среден размер, 6-7 сантиметра, е по-лека от монета от един лев“, ако е направена от този материал:
„По принцип е много лек материал и реално ти може да го съчетаеш както с друг материал, така и да надградиш. Глината, която аз използвам не е самосъхнеща (има и такъв вид), а тя се пече между 20 и 30 минути и съответно можеш да извадиш изделието, да добавиш нещо, да го върнеш да се пече, а после и да запечаташ с епоксидната смола. И то вече има един съвсем различен краен вид“.
Освен плод на въображението й или на вдъхновението й от околния свят, сред бижута й има и такива по индивидуални проекти, и по поръчка за скъпи на някого хора:
„По-интересно ми е - провокирам себе си! Така последно направих едни обеци по поръчка, след като ми се показа клипче със съответните цветове и шарки, които искат да имат по бижутата си. Преди време и една приятелка ми каза „Извинете, ама някои не носим обеци, та бихте ли започнали да правите и брошки?“ и така започнах!“.
„Нещата, които се търсят като форми и като цветове са спрямо сезоните“, каза още творецът на украшения:
„Лятото се търсят по-морски форми, с черупки, а земните цветове винаги са актуални през пролетта и през есента. Всъщност за цветовете е много важно това, което се пусне в началото на годината от Пантон. Цветът тази година е 17-3938, който се води Very Peri Lilac и всякакви сходни нюанси от тази палитра са подходящи – примерно синьо, зелено, червено, розово, т.е. тези, сходни до лилавото са добра комбинация“.
„Профилът на жената в България е такъв, че ние си купуваме обеци, които са по-дискретни, малки, семпли и без прекалено натрапчива украса или някакъв детайл най-много да има по тях“, открои още като тенденция Катрин Младенова:
„Много ми се иска женското общество да се разчупва, да експериментира повече с аксесоарите си. Трябва да се глезим и в същото време да се обичаме, за да може хората също да се чувстват добре около нас и да усещат позитината енергия“.
„Първо нося върху себе си, за да видя как ще се чувствам, дали нещо няма да се закачи и дали нещо няма да се разглоби по трасето“, добави Младенова за аксесоарите, които предлага в своя онлайн магазин, отворил врати по време на пандемията от Ковид-19:
„Развивам го – изисква наистина много време, много отдаденост и абсолютно всичко възможно като ресурс. И най-важното нещо – трябва да си постоянен. Ти си си маркетолог, ти си си дизайнер, ти си правиш всичко и моята мечта е един ден обеците ми да се носят от Риана, тъй като страшно много я харесвам. Тя за мен е пример за това как когато обичаш нещо и когато ти твориш със сърце, а и не защото това е модерно, ами просто имаш усет, то нещата ти се получават“.
Подробности, както и цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..