„По време на ловен излет павликенският ловец Димитър Янков намира жива сърна, оплетена в мрежи за лов на зайци и я отвежда за лечение в Павликени, където я прибират в клетка в градския парк. Някак неусетно към нея се добавят няколко пауна и кокошки, след това ловците донасят лисици, близкият зоопарк в Ловеч подарява вълци и така постепенно се създава зоокът. Местните предприятия са дарявали строителни материали и храна за животните, за да се стигне до обновения и разширен зоопарк, в който се отглеждат над 200 животни от 40 породи“.
Ветеринарен лекар, фелдшер и много гледачи се грижат за животните в павликенския зоокът, който всяка година радва своите стопани и неговите посетители с много ново потомство, разказа началникът на зоокъта Сезаин Мехмедов:
„Имаме приплоди муфлони, козлета, понита, две малки кенгура, имаме от двата вида щрауси. Люпим птици. Ние по принцип се придържаме към такива животни, на които не им трябва отопление, с изключение на маймуната. А за маймуната сме се погрижили да ѝ създадем идеални условия като сме направили парно. Всяка сутрин и следобед се поднася в поднос такава храна, каквато надали някои от хората си позволяват, разнообразна храна“.
Животните са задоволени с храна, а някои от тях си имат и задължителните любими лакомства, пояснява за кулинарните предпочитания на питомците си директорът на зоокъта в Павликени:
„Мечката е на 13 години, Васко. Взема му се специална гранула с мед от Ловеч, която е специално за мечки. Васко яде и други неща, примерно три-четири хляба на ден с мармалад. Постоянно идват хора с плодове и питат може ли да оставят за животните ябълки, круши, зеленчуци, моркови. За щраусите има специални гранули. Имаме и за приплодите. Вземаме и за кенгурата специални гранули“.
Зоокътът в Павликени търси партньорка на всеобщия любимец, мечокът Васко. Намерили му млада приятелка от зоологическата градина в Ловеч, но нещата не потръгнали, разказва Сезаин Мехмедов:
„Един път се опитахме да ги направим двойка. В Ловеч има 8 мечки. Взехме една на година, година и половина. В първия момент не бях съгласен да е толкова млада, защото една мечка се разгонва след третата година, и знаех, че Васко още като дойде, ще я погне. Така и стана. Тя е млада, той се дърпа. Един-два пъти и разбрах, че той я е наранил. Пробвах да стоят в отделни клетки, за да свикнат. Минаха 6 месеца и повече, пуснах ги заедно, обаче той не е джентълмен“.
Разликата в поколенията е основната пречка зоокътът в Павликени все още да няма потомство и от маймуните гвенони, коткоподобни маймуни, обитаващи Африка. Възрастният Мони не е достоен партньор на младата Меги, и затова ѝ търсим нов мъжки, разказва още началникът на павликенския зоокът:
„Маймуната беше дарение от лекаря Кръстев от София. Тя наближава към 20 години. Била е в частен дом и след това са решили да ни я дарят. На възраст е и най-вероятно затова нямаме поколение. Мони повече проявява интерес към петлите и кокошките, а женската Меги е млада и доколкото разбирам ще трябва един млад мъжки. Изискванията са да са мъжки и женска, да има двойки“.
Посещенията в зоокъта в Павликени са безплатни. Той е на общинска издръжка, като бюджетът за тази година е към 270 хиляди лева или с над 60 хиляди лева повече от миналата година. На входа на зоологическата градина са поставени и кутии за дарения, от които годишно постъпват по около 30 хиляди лева, отделно има и дарения от храни за животните. Зоокътът се е разшил с още пет декара земя и непрекъснато се обновява с нови животни, разказаха кметът Емануил Манолов и Сезаин Мехмедов:
„Почти сигурно е, че ще закупим камила, тъй като камилата се храни на ден с количество, колкото за две овце, което можем да си го позволим. Докато един лъв със 7-8 килограма месо на ден няма как да стане“, посочи Манолов.
„И изискванията към лъва са големи. Камилата издържа и на зимните периоди", допълни Мехмедов.
„Може би ще направим малка заличка за птици“, каза Манолов.
Интересът към зоокъта, който отбелязва своята 55-а годишнина, е голям и все повече нараства. Напоследък немалко семейства избират да организират и своите празници на това приятно място, посещавано от хора от цяла България.
Репортажа можете да чуете и в звуковия фал.Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..