Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След дългогодишен живот в САЩ проф. Мария Цакова се установи в България

Тя е автор на много статии във вестник „Македонска трибуна“

Проф. Мария Цакова
Снимка: личен архив

Професор Мария Цакова е ключова фигура от най- новата емиграция в САЩ. Напуснала България точно три дни след  10 ноември, 1989 година, когато Тодор  Живков пада от власт. Повече от 15 години тя се занимава с историята на  сънародниците ни, които след неуспеха на Илинденското въстание, тръгват по дългия път към Новия континент. Събира документи и архиви, пише статии във вестник „Македонска трибуна“, който и до днес се поддържа от  патриотичната организация на три поколения емигранти. Дългата ръка на югославската УДБА я изхвърля от вестника, защото защитава българския характер на тази стогодишна общност.

Принудена да търси  друго научно поприще, тя става университетски преподавател по английски език. Дългът към историята и истината в нея я връща преди година отново в Българи, за да пише книгата на премълчаваното досега.

Тя е третото поколение на онези българи, които преди повече от сто години, след разгрома на Илинденското въстание, тръгват за новия континент и там, в далечната земя, създават  своя патриотична организация. Наречена Македонска, но без капка съмнение в българския характер на тази дума. Как младият историк и литератор Мария Цакова се озовава в САЩ?

"Аз напуснах България на 13 ноември 1989 година, три дни, след като Тодор Живков падна от власт. Как заминах - получих покана от македонската патриотична организация за три години да работя за вестника и архива в САЩ и Канада", каза за БНР Мария Цакова.

Проф. Мария Цакова и нейни колеги в САЩ   Снимка: личен архив
Македонската патриотична организация чества 100 години от създаването си. Македонската патриотична организация (МПО) е политическа организация, основана във Форт Уейн, САЩ през 1922 г. от емигранти от Егейска Македония. Първоначално се нарича Македонска политическа организация, но сменя името си през 1952 г. От 1927 г. публикува вестник „Македонска трибуна“.

"Създателите на организацията са емигранти от Илинденското въстание, от Балканските войни, от Първата световна война. Тогава е имало и един голям поток от бежанци от българи, но част от бежанците от Вардарска и Егейска Македония се отправят към нови континенти", допълни за рубриката "Горещи сърца" в предаването "Рано в неделя" проф. Мария Цакова

Българските емигранти от Македония, повечето от които работници в тежката индустрия на САЩ създават и свой вестник  „Македонска трибуна“, който излиза без прекъсване 95 години, Мария работи там 15 години.

"Вестникът започна да се издава през 1927 година и досега е излизал без прекъсване. Той също има една много уникална история. Мен ме трогна, когато намерих документи и после разпитвах за този случай? Когато създават вестника разиграват лотария, за да съберат пари и един от членовете на организацията печели кола".

Проф. Мария Цакова със студенти       Снимка: личен архив
С нескрита болка Мария Цакова за първи път споделя как е била принудена да напусне:

"Някои тайни смятам да разкрия и може би сега е момента да кажа първото нещо. Аз бях отстранена и както много години не го вярвах, но изглежда е вярно, че е имало една голяма конспирация срещу мен, защото аз бях на твърди български позиции. Това не им изнасяше на много хора".

И така Мария е принудена да търси друго поприще в работата си. Тя започнала да преподава писмен английски език и става един от любимите професори на студентите.

"Когато излязох от "Македонска трибуна" аз завърших първата магистратура".

Каквито и да са житейските превратности в живота на проф. Мария Цакова, тя никога не изневерява на писателския си талант. Има две издадени книги с поезия, в която основната нишка е историята. Почти готова е и третата книга, която е плод на решението на авторката да скъса с мълчанието по болезнени въпроси:

"Връщането ми в България е едно старо решение, някаква интуиция и магнетизъм да съм тук в средата на всички проблеми". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30