Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристин Димитрова: Трябва повече независимост в мисленето, за да можем да сядаме на една маса

"Няма да намерим месия - нито в политиката ще има такъв, нито в живота"

Кристин Димитрова
Снимка: Лъчезар Цветков, БНР

"Едно е да жертваш част от независимостта си, за да бъдеш участник в един по-голям международен договор. Ти го правиш доброволно и с оглед на ползите. Съвсем друго е някой да ти се пише за много близък приятел и да въздейства върху медиите, да оказва нерегламентирано влияние в страната ти и да внушава мисли на обществото. ... Едно е да знаеш, че искаш държавата ти да бъде обединена и независима, да направиш всичко възможно. Такива бяхме ние, когато влизахме в Европейския съюз и НАТО. Имахме посока и знаехме какво трябва да преодолеем. Преодоляхме го! Сега вече сме в онази част от приказката, където се казва, че принцът и принцесата се оженили и заживели щастливо. Сигурно са са изпокарали след това, кой знае". 

Коментара направи пред БНР поетесата и писател Кристин Димитрова, която представи новия си роман "Ще се завърна за теб", и добави:

"Ние не сме някакъв остров в океана, за да сме спокойни, че всичко около нас чака нашето мнение. Ние сме и на Балканите, което също е един турбулентен район. ... Във всяка война на по-малките се намесват и по-големи сили. В един свят на относителност и преливане не можем, а и не бихме искали да бъдем навън от нещата".

По думите на Димитрова трябва повече независимост в мисленето и мнението, за да можем да сядаме на една маса:

"Поставянето на условия, че с този няма да се обединим, прилича на деклариране, преповтаряне на ангажимент, който си поел пред твой финансиращ фактор. Не можем да правим избори до безкрай. Да не се борим и целта ни да бъде да унищожим един или друг. А целта ни да бъде да видим каква обща база можем да имаме, за да продължаваме нататък. Защото това в момента не е една България, а много Българии. Аз не видях от разделителните линии някой да спечели. Не казвам да се обединят всички, а да си изяснят политиките и да видят кои са леви и кои са десни. Лявото - вляво, дясното - вдясно, за да може да знаем какво правим".

Месията е най-лесното решение, смята писателката:

"Това е толкова хубаво решение. Изведнъж си представяш как някой долита и ти оправя положението. Няма да намерим месия - нито в политиката ще има такъв, нито в живота". 

Според нея актът на Независимостта е имал за цел "да си сложим документите в ред и костюма за официални срещи, за да можем да бъдем една истинска държава, законна и като всички други, а по-нататък да си влизаме в разни съюзи, каквито си искаме".

Тя сподели, че в София празничността на днешния ден не се усеща.

Интервюто на Даниела Големинова с Кристин Димитрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59