"Едно е да жертваш част от независимостта си, за да бъдеш участник в един по-голям международен договор. Ти го правиш доброволно и с оглед на ползите. Съвсем друго е някой да ти се пише за много близък приятел и да въздейства върху медиите, да оказва нерегламентирано влияние в страната ти и да внушава мисли на обществото. ... Едно е да знаеш, че искаш държавата ти да бъде обединена и независима, да направиш всичко възможно. Такива бяхме ние, когато влизахме в Европейския съюз и НАТО. Имахме посока и знаехме какво трябва да преодолеем. Преодоляхме го! Сега вече сме в онази част от приказката, където се казва, че принцът и принцесата се оженили и заживели щастливо. Сигурно са са изпокарали след това, кой знае".
Коментара направи пред БНР поетесата и писател Кристин Димитрова, която представи новия си роман "Ще се завърна за теб", и добави:
"Ние не сме някакъв остров в океана, за да сме спокойни, че всичко около нас чака нашето мнение. Ние сме и на Балканите, което също е един турбулентен район. ... Във всяка война на по-малките се намесват и по-големи сили. В един свят на относителност и преливане не можем, а и не бихме искали да бъдем навън от нещата".
По думите на Димитрова трябва повече независимост в мисленето и мнението, за да можем да сядаме на една маса:
"Поставянето на условия, че с този няма да се обединим, прилича на деклариране, преповтаряне на ангажимент, който си поел пред твой финансиращ фактор. Не можем да правим избори до безкрай. Да не се борим и целта ни да бъде да унищожим един или друг. А целта ни да бъде да видим каква обща база можем да имаме, за да продължаваме нататък. Защото това в момента не е една България, а много Българии. Аз не видях от разделителните линии някой да спечели. Не казвам да се обединят всички, а да си изяснят политиките и да видят кои са леви и кои са десни. Лявото - вляво, дясното - вдясно, за да може да знаем какво правим".
Месията е най-лесното решение, смята писателката:
"Това е толкова хубаво решение. Изведнъж си представяш как някой долита и ти оправя положението. Няма да намерим месия - нито в политиката ще има такъв, нито в живота".
Според нея актът на Независимостта е имал за цел "да си сложим документите в ред и костюма за официални срещи, за да можем да бъдем една истинска държава, законна и като всички други, а по-нататък да си влизаме в разни съюзи, каквито си искаме".
Тя сподели, че в София празничността на днешния ден не се усеща.
Интервюто на Даниела Големинова с Кристин Димитрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..