Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Костов: Когато има изключения, лекарите се възползват и не предписват дигитални рецепти

Фармацевти и лекари кръстосват шпаги за хартиените рецепти

Д-р Любомир Киров: Хартиената рецепта е по-удобна, не си зависим от компютър

Снимка: БГНЕС

Лични лекари, издали стотици хиляди електронни рецепти за лекарства, заплащани от Здравната каса, са предписали единици такива рецепти за лекарства на свободния пазар. Твърдението е на Българския фармацевтичен съюз.
От организацията потвърдиха позицията си срещу запазването на хартиената рецепта като вариант за предписване на лечение от лекарите.

Защо фармацевтите настояват за пълна електронизация на този процес, какви ще са ползите за хората и истина ли е, че личните лекари масово бойкотират електронните рецепти за лекарства на свободна продажба?

Режимът със запазването на хартиената рецепта като вариант за изписване на лечение, което не е по Здравна каса, не работи, смята Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки.

"Той изглежда логичен на пръв поглед, но води единствено до предписване не на електронни и на хартиени, както е разрешено по наредба, а само на хартиени. Защо – трябва да питате лекарите."

"Не навсякъде има готовност да се работи с тези електронни рецепти. Второ – по ми е удобно да я напиша, отколкото електронно. Трето – не съм зависим от електричество, не съм зависим от компютър", отговаря д-р Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари.

Николай Костов откроява сред слабостите на хартиената рецепта това, че е доста по-трудна за разчитане, което според него увеличава вероятността от грешка.

По думите му от електронните рецепти "печели цялото общество", защото се акумулира ценна информация.

Д-р Киров не е съгласен с твърдението, че общопрактикуващите лекари бойкотират издаването на електронни рецепти. Според него броят им ще расте постепенно.

"Но това не означава, че трябва да бъде премахната другата възможност."

Той препоръчва задължително електронно да бъде издаването т.нар. жълти и зелени рецепти, с които се изписват опиоидните вещества.

Николай Костов контрира, че "когато има изключения, лекарите се възползват и не предписват дигитални рецепти" и така изключението се превръща в правило.

Електронните рецепти: Да, но не на всяка цена

Д-р Иван Маджаров: Тормозът над лекарите е провал на дигитализацията

Могат ли търговците на едро да скрият наличности от медикаменти?

Има порочни практики при липсващите лекарства


Повече по спорната тема чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00