Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Южна Корея отбелязват Деня на корейската азбука

Корейският език принадлежи към алтайското езиково семейство

Джеймс Канг
Снимка: Марта Младенова

В Южна Корея отбелязват Деня на корейската азбука. В цялата страна има фестивали, посветени на писмеността, с която корейският народ се оттласква от влиянието на Китай. За хората, които не познават добре системата с писане с йероглифи, писмените знаци на корейския може би ще се сторят много подобни на китайския, но това не е така, според Джеймс Канг, който преподава корейска история и култура в България.
Южна Корея    Снимка: Марта Младенова

„Между царете, които са управлявали това място има добри царе, които са мислили за народа. Специално цар Седжон все още има влияние върху корейците, те го уважават и сега“, каза за БНР Джеймс Канг.

Цар Седжон Велики е управлявал Корея между 1418 -1450. Управлението му се свързва с обединяването на корейската нация и с изобретяването на корейската писменост ханъл.

Езикът принадлежи към алтайското езиково семейство заедно с турския, монголския и японския. Както в японския език, така и в корейския език има много заемки от китайски.

"Нищо общо няма с китайските йероглифи корейската азбука. Тя е уникална азбука, която не съществува на друго място освен в Корея. Тя е като фонетично писмо, чрез което изразява всички звуци, които могат да се чуят и произнесат. Лесно е усвояването от обикновени хора“, допълни за "Хоризонт" Джеймс Канг.

Южна Корея

28 са буквите, създадени от Седжонг и съветниците му. Съвременната корейска азбука ползва 40.  

„Корея става духовно независимо от Китай“.

В наши дни - според Канг, в Северна Корея говорят и пишат по същия начин, както в Южна Корея. Въпреки диалектите за книжовен се приема езикът, говорим в Сеул. В корейския – поне в този, говорим в Република Корея, вече се срещат модерни думи, свързани с развитието на технологиите например, които без проблемно се изписват с буквите в корейската азбука. Как стоят нещата в Северна Корея – можем само да предполагаме, но според Джеймс Канг там всичко е много по-консервативно, така че трудно бихме могли да очакваме някакво сериозно развитие. Корейският език обаче става все по-популярен извън страната.

Южна Корея    Снимка: Марта Младенова

"Едно от индонезийските племена е приело корейската писменост като национална писменост".

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14