Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Анастасов: Путин продължава да разделя Запада по най-слабите звена. България е в тази позиция

Орбан и Ердоган са изкушени от двойна игра. Ердоган се опитва да вади кестени от всички огнища, смята анализаторът

Христо Анастасов
Снимка: libertarium.net

Още е рано за готовност за мир от страна на Москва. Москва е в своята логика на войната.

Това каза в интервю за БНР международният анализатор Христо Анастасов.

Анастасов смята, че Путин продължава политиката за разделяне на Запада "по най-слабите звена, които могат да бъдат разделителни".

"Русия търси слабото място в това, което тя гледа като врага за разрушаване, целия Запад и особено ЕС. Ние, уви, сме се поставили в позиция на слабо звено насреща ѝ – с колебливото си отношение, с реакциите си", посочи Анастасов относно намесването на името на България в разследването за таката срещу Кримския мост.

"В случая с Ердоган, както и в случая с Орбан – това са играчи, които не са съвсем в модела на демократичната държава и правовия ред и които са изкушени от това да играят двойна игра. Путин се възползва максимално от това. Точно така трябва да разбираме и това невероятно предложение "Турски поток" да се превърне в единствения път на руския газ към Европа", коментира Христо Анастасов в предаването "Преди всички".

"Играта е сложна. Ердоган се опитва да вади кестени от всички огнища. Играе определено двойна игра и този тип игра му се получава само благодарение на това, че има огромна страна с огромна армия", допълни анализаторът.

Относно гласуването в ООН на резолюция, осъждаща анексирането на четири украински области от Русия, Анастасов отбеляза:

"Много от различните бананови републики и различни режими, които има в Общото събрание на ООН, някои се чувстваха много комфортно с това да има война, която е чиста агресия от страна на един силен играч – много изкушаващо за една промяна на световния ред, в който досегашните силни няма да са силни, не гледат толкова спокойно, особено по-малките от тях, на тоталното сриване и подмяна на този ред, заявено от Русия със заявената от нея анексия на една пета от украинската територия. Това вече е друг филм. Особено малките страни не могат да не са осъзнали, че досегашният им флирт, на някои от тях, с Русия и всичко, което е антиевропейско и антиамериканско, може да им струва много скъпо в следващия момент, когато по-големите им съседи видят успешна анексия на територии на малки и средни страни. Всеки си представя в бъдеще време."

По думите му забраната за промяна на границите крепи световния ред.

В анализа си Христо Анастасов подчерта още, че "онова, което нашата страна успя да надроби през последните 20 години - хем сме в клуба, към който принадлежим, хем сме посредник между тях и нещо друго, този филм не е уникален за България".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51