Това мнение изрази пред БНР икономистът, финансов консултант и политически анализатор Кузман Илиев. По думите му всички "си стиснаха ръцете, че трябва да се харчи още и да се трупа дълг – по това има консенсус".
"Получава се един бюфет, една шведска маса, от която всеки обещава някакви неща."
От година и половина-две България се управлява дългосрочно от президента, появяват се за кратко парламенти, които гласуват задлъжняващи за хазната бюджети, посочи икономистът, като нарече това "тежка безотговорност", защото се прави с много къс хоризонт.
"Те имат стимул да изглеждат много по-загрижени за определени електорални групи, което дългосрочно се изразява в много неприятно задлъжняване, наливане на пари само в социални плащания или военизиране – непродуктивни дейности. Икономическият растеж практически вече е много нисък и води дългосрочно до непродуктивно задлъжняване."
"Бюджетът трябва да бъде много разумен. Досега 20 години имахме фискална стабилност. При нас грешките се наказват по-тежко от нашите партньори, които икономически са по-заможни и имат буфери. Не трябва да позволяване разточителството да продължава. Трябва да запушим дупките. Не се забелязва това. Забелязва се един нагон за вдигане на пенсии, срещу тях няма вдигане на осигуровки. Пенсионният модел се чупи и започваме да финансираме пенсиите през данъците", коментира Кузман Илиев в предаването "Преди всички".
Ние сме най-бързо топящата се нация. Нашите деца ще трябва да имат убийствени данъци и осигуровки, за да издържат нас като пенсионери, категоричен е Илиев. Това според него ще доведе до сериозен разкол между поколенията и сблъсък, защото"работещите няма да искат да покриват този масраф".
Политически българските граждани стават заложници на краткосрочни егоистични партийни интереси, подчерта анализаторът.
"ГЕРБ имат унизителен подход да се харесат на задокеанските ни партньори от САЩ, конкретно на Демократическата партия, което е стратегическа грешка, тъй като там вятърът на промяната задухва към републиканците. ПП се държат като пубертетен политически субект, който иска всичко или нищо. ДБ осъзнават, че е безумна ситуацията, но когато ПП се държат така, те не могат много реверанси с Борисов да си правят, а им се иска – реториката им е доста по-прибрана. Нищо от тези неща не ни касае нас като граждани."
Инфлацията е вследствие на много пари в системата. Когато вземете външни заеми и ги налеете в българската икономика за социални плащания, това означава още пари в системата и подхранване на инфлацията, поясни Кузман Илиев.
"С едната ръка им давате малко повишение, 10-15% и им правите инфлация 20%, или 25, или 30. Това е доста нечестно. Вие всъщност под тази форма ги обирате хората."
Настоящата политика удря най-много бедните и смазва средната класа, допълни икономистът.
"Това е все едно да има един сериозен пожар и вие да се засилите, една кофа с бензин да му лиснете и да кажете – трябва нещо да направя, трябва да го полея с нещо."
Кузман Илиев смята, че служебният кабинет ще внесе "сравнително разумен бюджет, който не е политически обременен", но трябва да се надяваме дебатите по него да не бъдат опорочени от интересите на отделните партии.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...