Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва около 700 от 26 000 деца със специални потребности ползват ерготерапия

Ерготерапията подготвя децата със СОП за реални препятствия в живота и училищната среда

У нас все още няма достатъчно ерготерапевти, а училищата не ги разпознават като педагогически специалисти

Снимка: БГНЕС

Въвеждането на ерготерапията като масова практика в системата на образованието ще осигури равен достъп до образование на деца със специални потребности в общообразователните училища.

Това каза в интервю за БНР Калоян Дамянов, директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование София-град.

"Ерготерапията дава този инструмент, който позволява това да се случи, като се адаптира общообразователната среда, включително като се променят методите на преподаване."

Ерготерапията у нас се реализира благодарение на регионалните центрове за приобщаващо образование и техните програми.

В София има три зали за ерготерапия. Там ерготерапевтите подготвят децата за трудностите, които биха срещнали в класната стая в резултат на техните специални образователни потребности. Работи се както индивидуално, така и на следващ етап в по-малки групи.

Ерготерапията включва както физически упражнения, така и дейности, насочени към ежедневието. Една от основните ѝ цели е да подготви децата и младежите за справяне със самостоятелния живот и препятствията и затрудненията в него, поясни Дамянов в предаването "Преди всички".

"В изкуствена среда създаваме тези потенциални трудности, за да може децата, когато ги срещнат в реалния живот, да се справят много по-добре."

"Това са все препятствия, които за един обикновен човек изглеждат много лесни, но за тези деца представляват истинско предизвикателство и реална бариера да развият негативно отношение към ходенето на училище, защото там се срещат всеки ден с такива бариери."

Център за деца с увреждания в Дебелец   Снимка: Здравка Маслянкова

В страната все още няма достатъчно ерготерапевти. Основно те работят в регионалните центрове или в частни практики, което ограничава достъпа до услугите им.

Училищата не ги разпознават като педагогически специалисти и не ги назначават, но Наредбата за приобщаващо образование вече дава такава възможност, уточни Калоян Дамянов.

Около 26 000 са децата със СОП у нас, а едва около 700 получават помощ чрез ерготерапия.

"Това е абсолютно недостатъчно."

Ерготерапията набира популярност в практиките за работа с деца с аутизъм, допълни специалистът.

"И оттам се повиши интересът на младите специалисти, които завършват специална педагогика или кинезитерапия, за да преминават и в сферите на ерготерапията."

В последните години се повишава и интересът към дейността на ресурсните учители, отчита Калоян Дамянов. По думите му в София вече почти не се усеща липсата им.

Много по-изявена е липсата на логопеди, подчерта той.

"Училищните директори все още не назначават достатъчно логопеди. Повече наблягат на психолозите. За логопед е пожелание и затова много от тях се опитват да спестят тези усилия."

Днес се провежда кръгла маса на тема "Ерготерапия в приобщаващото образование".

Повече по темата чуйте от интервюто в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на Община Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия провокира напрежение в Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..

публикувано на 15.07.25 в 16:51
Спас Спасов, кореспондент на

Спас Спасов: Протестът във Варна е на хора, които не искат вотът им да бъде подменен

"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..

публикувано на 15.07.25 в 15:42
Проф. Славчо Томов , доц. Зорница Горчева и акад. Григор Горчев

Медицински университет – Плевен беше домакин на Втория Конгрес на БАМИРХ

В периода 19-21 юни 2025 година Медицински университет – Плевен беше домакин на Втория Конгрес на Българската Асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия (БАМИРХ) с международно участие. Престижният научен форум привлече над 250 специалисти от Европа и САЩ по лапароскопска и роботизирана хирургия, от които 24 чуждестранни и 89 български..

публикувано на 15.07.25 в 14:22
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: Акциите срещу нас целят да ерозират общественото доверие

" Всеки изминал ден ние получаваме все повече доказателства, че тук става въпрос за избирателно правосъдие , за използване на репресивния апарат на страната, не за да въздава справедливост, а за да притиска политически опонент или този, който дръзва да изрази висок глас в посока, различна от властимащите. Имам предвид не само ареста на кмета на Варна,..

публикувано на 15.07.25 в 13:27
Дора Терзиева и Валя Крулева (от ляво на дясно)

Учителите за отпуските, летните дежурства в детските градини и какво ще произтече от това, ако те не затварят през лятото?

В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в  ДГ 96 "Росна китка", Валя Крулева старши учител  в ДГ - 96  "Росна китка "и Михаил Кючуков  логопед .  Темата е продължение:  Ще работят ли софийските детски градини цяло лято? Поводът за темата..

публикувано на 15.07.25 в 10:57
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12