Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще пее птичето под диригентството на Илон Мъск?

Фотоколаж: Силвия Петрова

Съкращения, пазарлъци и отлив на рекламодатели - всичко това само за 10 дни след като най-богатият човек на планетата - Илон Мъск, купи "Туитър" за 44 милиарда долара. Какво следва - ще бъде ли Мъск като Мидас и ще превърне ли най-важният форум за политически диалог в процъфтяващо пространство, или предстоят дори още по-големи проблеми на хоризонта?

"Мъск е не само най-богатият индивид на планетата, но и най-могъщият бизнес лидер, тъй като вече е начело на един от най-важните в политическо отношение форуми, но също така е и на върха на най-важният производител на електромобили. Освен това има и роля във войната в Украйна, където дава достъп до сателитната си мрежа, осигуряваща интернет - "Старлинк". Мъск също така обмисля собствени идеи за мирен договор, които се приемат, че са в полза на Руската федерация. Опасна ситуация би било, ако Мъск спре доставката на "Старлинк" в Украйна - това би имало голямо влияние във войната и е важно законотворците да бъдат сигурни, че той не може да злоупотреби с ролята си", казва Юлиан Рингхоф от Европейския съвет за външна политика.

Именно това намерение на Мъск, касаещо "Старлинк", въпреки че в последствие промени решението си, както и предложението му за провеждането на повторни референдуми в анексираните от Москва украински региони, станаха повод за размяна на остри реплики между Мъск и бившия световен шампион по шах Гари Каспаров

„Срамота! Цената е огромна, но Украйна я плаща. Така че защо хората, които си седят в уюта на своите имения в Силициевата долина, се опитват да казват на Украйна как да управлява своите дела? Това е морален идиотизъм и геополитическа слепота", коментира Гари Каспаров предложенията на Мъск, който обаче не му остана длъжен с думите, че: "Вярно е, че Каспаров играе шах почти толкова добре, колкото моя iPhone, но иначе е идиот“.

Сдобива ли се Илон Мъск с опасно много власт? Мнението на Мат Навара - Мат Навара - анализатор на социалните медии и бивш съветник по социални стратегии към британското правителство:

""Опасно" е субективна дума. Той определено има много повече власт и влияние сега, спрямо преди да купи "Туитър", който е един от най-популярните форуми за дискусии онлайн. А той вече има пълен контрол над него и определено има платформа, на която да рекламира бизнес начинанията си. Той ще може да усили неколкократно посланията, които мисли, че са важни. Но в същото време твърди, че е абсолютист по въпроса за свободата на словото и вярва, че всеки трябва да има глас, който да бъде чут. Ако се приддържа към това - ситуацията ще е добра, но ако ограниченията отпаднат и няма изискваното от компаниите и потребителите ниво на модериране, ще има проблем. Ще е предизвикателство за него да реши проблемите на платфората и тя да започне да бъде доходоносна - а "Туитър" хич не го бива да прави пари. Първата година на управлението му определено ще бъде интересна."

Да прави пари и то бързо, е цел на Мъск и това се доказа от идеята му да таксува синята значка на т.нар. потвърдени профили. Първоначално искаше 20 долара месечно, на което остро се въпротиви световноизвестният американски писател Стивън Кинг и заплаши да напусне платформата. 

Насмешка предизвика у някой потребители отговорът на най-богатият човек на Земята, звучащ като пазарлък: "все някак трябва да плащаме сметките! "Туитър" не може да разчита изцяло на рекламодатели. Какво ще кажеш за 8 долара?"

Проблемът с рекламодателите също се изостри, след като редица големи компании, като "Фоклсваген", "Ауди", "Дженерал Мотърс" и британската компания за зърнени храни "Дженерал Милс" обявиха, че спират рекламите в социалната мрежа.

Юлиан Рингхоф от Европейския съвет за външна политика разчита в поведението на Мъск следните намерения:

"Той ще сподели цялостната си визия за "Туитър" през следващите дни. Засега има само изявление, споделено с рекламодателите, в което се опитва да ги успокои, че промените няма да са твърде драстични, както и че "Туитър" няма да заприлича на достъпен за всички ад, а че ще се придържа към законите и това трябва да бъде топла и приветлива платформа. От една страна той има различен подход към модерирането на съдържание, тъй като за него свободата на словото е по-важна от всичко. От друга страна той разбира, че в световен мащаб няма да може да бъде абсолютистът, който би искал да е."

И конкретният пример е Европейският съюз:

"Европейският съюз е много по-добре подготвен за оглавяването на "Туитър" от Мъск, защото в САЩ има много малко регулации, които да го ограничат. Но в ЕС със законодателството за дигиталните услуги, по което наскоро се постигна съгласие, от 2024 г. ще има нови правила за големите онлайн платформи, към които вероятно ще спадне и "Туитър". Ще са в сила различни правила, като например Мъск няма да може да дава приоритет на съдържание от неговите компании спрямо останалото съдържание. Ще бъдат разглеждани алгоритмите и данните на платформата, за да се определи как се модерира съдържанието. Ще има одити и оценки на риска и - което е важно - ще има задължения за премахване на съдържание, което представлява заплаха за обществото като например език на омразата, терористично съдържание, дезинформация и невярна информация."

Поглед към бъдещето на една от най-големите социални платформи, които съществуват, отправи Мат Навара:

"Преходният период, в който той поема управлението, ще бъде много труден, защото ще трябва да балансира между нуждите на компаниите, на потребителите и собствените си идеи за промяна. Ще му е трудно с модерирането на съдържанието и спазването на правилата и законите на различните страни по света за социалните медии, които постоянно се променят. В момента има голяма въпросителна за бъдещето на Туитър. Съществуват опасения, че някои от предложените от Мъск промени ще доведат до упадък за платформата и интересът към нея ще спадне. Но той е човек, който прави чудеса, така ще рзберем посоката след няколко месеца."

Може ли да се очаква промяната в собствеността на компанията да окаже влияние на предстоящите следващата седмица междинни избори в САЩ?

"Това, че Илон Мъск вече е собственик на "Туитър" вероятно ще има ограничено влияние на този вот в сравнение с останалите избори, тъй като беше направено много за справяне с дезинформацията. Регулацията вече е в сила и няма признаци, че Илон Мъск ще отмени въведените мерки и ограничения за защита на изборите или пък че ще промени коренно политиките на комапниятаОчаквам обичайната висока активност в "Туитър" във връзка с изборите - смесица от дезинформация и фалшиви новини, които ще притсняват политици и от двете страни на политическия спектър. Мисля, че на Илон Мъск му харесва да се "държи" и за двата лагера - демократи и републиканция, и ще се възползва от властта си над "Туитър". В дългосрочен план, фактът, че един от най-богатите хора на света, вече е собственик на "Туитър" и има подобен контрол върху нещо, което има огромен културен отзвук и влияние върху интернет диалога и особено - политиката, е причина за тревога. Ще трябва време, за да се оцени какви ще са последиците."

А тях първи усетиха половината от служителите на компанията, които вчера бяха съкратени с цел намаляване на разходите и налагане на нова трудова етика.

Снимки: ЕПА/БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров - 390 гласа за него, срещу 293 за Гуцанов. Трети се е класирал бившият председател на софийската..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20