Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравко Димов се връща към нов живот след тежка катастрофа и много операции

Здравко Димов
Снимка: Елена Бейкова

Не всичко зависи от нас - това научава военният пилот Здравко Димов, който живее нов живот след тежък инцидент, случил се преди две години. Историята му привлече обществения интерес с това, че е един от общо 58 души в света, при които заради травма сърцето се мести в дясната част на гърдите. Спасяват го лекари от УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов".

Преди няколко дни 30-годишният летец отиде в болницата, за да им благодари отново. И да покаже, че стъпка по стъпка се връща към ежедневието си, в което може да прави всичко, което поиска.

Пилот, капитан от военновъздушните сили, но в момента не може да лети. А желае това силно и е убеден, че ще го постигне. Освен че е човек на физическите дейности, Здравко Димов е увлекателен разказвач. И ни връща във времето на октомври 2020 година, когато след нощно дежурство в авиобаза „Враждебна“ се прибира вкъщи. Но решава да излезе отново, с мотора си. И след среща с приятелка избира да мине по булевард "България".  

"Стана, така че една кола излезе рязко пред мен. В бързата си реакция и в инстинкта си за самосъхранение аз натиснах спирачката и мотора ме хвърли. Аз се забих с лице в задната част на една кола и мотора, който е над 200 килограма ме удари в гърба".

Мъжът не губи съзнание и си спомня голяма част от случилото се след удара.

"Спомням си как паднах на земята, махнах си каската, на няколко пъти се опитах да стана и всеки път падах на ляво и впоследствие погледнах настрани и видях, че ръката ми е застанала в неестествено положение. След това си спомням, че бях с една бяла тениска и започна да се напоява с кръв".

Събуждането идва след 45 дни в болницата. През това време лекарите са направили първата у нас операция на преместено отдясно сърце и са го върнали на мястото му. Спасили са живота на Здравко.  

А нередното идва от тежка шийна травма, която е причинила парализа на лявата ръка на Здравко. В началото нещата изглеждат песимистични, разказа д-р Валерий Плачков, началник на отделението по анестезиология в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов".

"Установихме буквално откъсване на коренчетата, които формират нервния сноп на лявата ръка. От травмата бяха откъснати от гръбначния мозък - драматична история. След като го изписахме последваха серия от пластични реконструктивни операции, част от тях в Германия. Резултатът е много добър. Той възстанови движението на ръката си, остана фината моторика, затова той сега е с протеза".

2021-ва година се оказва най-тежката за военния пилот.

"Тази случка ме научи на търпение и ми показа, че не всичко зависи от мен. Имаше много тъмен период.

Здравко минава през 12 операции, свързани с ръката. И вече може да прави доста от нещата, с които се е занимавал ежедневно - шофира, кара ски и канукаяк, кара колело. И очаква момента, в който ще може отново да пилотира самолет.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38