Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ген. Аню Ангелов: Стрес-тест за противовъздушната отбрана на Полша

Погрешно попадналата в Полша ракета - изводи и насоки за реакция

Румен Кънчев: Целият източен фланг на НАТО е много зле в технологично отношение

Представители на полицията и тайните служби на Полша на оглед в района на Пжеводов, Люблинско войводство, 16 ноември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Когато набеждаваш друга страна, че нейна ракета е попаднала на твоя земя, би трябвало да ги поканиш да видят и да установят това, директно. Въпросът е политически. Да не се задействат различни процедури в НАТО, да не се смята, че това е нарочно направено от Русия."

Това мнение изрази в интервю за БНР ген. Аню Ангелов,бивш министър на отбраната.

ген. Аню Ангелов  Снимка: БГНЕС

Това е един стрес-тест за противовъздушната отбрана на Полша, отбеляза ген. Ангелов.

"Това е въпрос на секунди, части от секундата. 6 километра (от границата – бел. ред.) при определена скорост на балистическо падане на такава ракета, доста голяма скорост и много малко време за реакция."

Страните, които трябва да предприемат мерки след инцидента с ракетата, са онези, които имат сухопътна граница със зоната на конфликта - Румъния, Полша, Прибалтика, смята Аню Ангелов.

Румен Кънчев  Снимка: БГНЕС

"Има всички основания да се смята, че тази ракета не е нито руска, нито изстреляна от руснаците и че се е случила грешка", каза от своя страна в предаването "Преди всички" Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика и бивш заместник-министър на отбраната.

"Аз съм убеден, че Русия не би направила подобна провокация, не би искала подобна провокация. Това е случаен инцидент."

Той допълни, че всички ракети "вече много добре се проследяват от космическото разузнаване, от сателитното разузнаване" и не е чак толкова трудно да се възстанови траекторията на полета.

Украинските специалисти могат да дадат допълнителна информация за операторите и разчета на С-300, допълни той. По думите му напълно нормално е Украйна да бъде допусната на някакво ниво в международната експертна група.

НАТО безусловно ще усили противовъздушната отбрана в граничните на Украйна територии, прогнозира Кънчев. По думите му "целият източен фланг на НАТО е много зле в технологично отношение".

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12