Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двойно е нараснал броят на неимунизираните срещу морбили деца у нас през 2020 г.

За първите девет месеца на тази година у нас е отчетен един случай на морбили

Снимка: БГНЕС

Двойно е нараснал броят на неимунизираните срещу морбили деца у нас през първата година от пандемията. В сравнение с предходната 2019 година такава имунизация не е направена на над 6500 бебета и на още близо 10 хиляди деца на 12 години, при които се поставя втора доза от задължителната ваксина срещу този вирус.

Данните са на Националния център по заразни и паразитни болести, поискани от Българското национално радио във връзка с предупреждението на Световната здравна организация, че през 2021 година е постигнато рекордно високо ниво на пропуснати имунизации срещу инфекцията.

Здравната статистика показва, че през 2019 година у нас е постигнат най-високият обхват на имунизирани с първа и втора доза от комбинираната ваксина срещу морбили, рубеола и паротит спрямо четири години назад – 95 процента при бебетата и близо 93 процента при 12-годишните.

Година по-късно идва пандемията и броят на ненаправените имунизации се вдига от 3000 на 6500 при бебетата, двойно повече стават и 12-годишните без поставена втора доза. Тенденцията се запазва и през 2021 година, като броят на неимунизираните спада с няколкостотин. А случаите на морбили или дребна шарка в България са най-много през 2019 година – регистрирани са 1231. През 2020-та има само 257, а през 2021 г. – нито един.

За първите девет месеца на тази година у нас е отчетен един случай на морбили.

В съвместен доклад Световната здравна организация и Американските центрове за контрол на заболяванията предупреждават, че около 40 милиона деца в света не са били имунизирани през миналата година и че в 22 държави са регистрирани големи огнища на вируса, което заедно със забавената имунизация представлява заплаха във всеки регион на света.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30