Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как живеят в пострадалите от наводненията карловски села през зимата?

Никола Рахнев: Никой доброволец не може да свърши работата на държавата

Снимка: БГНЕС

Как живеят през зимата пострадалите от наводненията в карловските села Богдан, Слатина и Каравелово?

"Най-добрата помощ е навременната помощ. Държавата не се справи адекватно в тази ситуация. До шестия ден на трагедията не беше посещавано нито едно домакинство от представител било на община, било на държава. На шестия ден са минали да видят дали са живи. Организацията с техниката, която разчистваше, беше трагична месеци наред", сподели своите впечатления Никола Рахнев от Гората.БГ, който се е включил като доброволец.

Държавата имаше много какво да направи. Организацията от 2 до 6, би била около 2 и половина, заяви той.

По думите му улиците все още са кални и при дъжд се превръщат в кални реки, по тях зеят и огромни кратери.

"Домовете са изчистени, както и по-голямата част от наносите по улиците. Калта достигаше буквално до тавана на приземните етажи. На повечето места е много трудно да се правят ремонти, тъй като влагата в стените  е твърде много. Малка част от хората са си направили някакви ремонти, макар и временни, за да могат да живеят там."

Снимка: Кристина Костова

Ползват се не повече от пет от предоставените фургони, останалите хора са намерили друго решение, посочи Никола Рахнев.

"Фургоните не са захранени с вода. Представете си бихте ли живели на такова място. Те са тесни, с нисък таван, слабо изолирани, което означава огромни разходи за отопление. Доста непригодни се оказаха тези фургони."

Рахнев си спомня как в началото на доброволческата кампания в помощ на пострадалите села не е имало "базови средства, с които да се рине калта" и се е наложило да купуват над 1000 кофи, над 2000 чифта ръкавици, стотици лопати, над 50 строителни колички и 500 чифта гумени ботуши.

"След това имаше нужда от отоплителни уреди, зимата напредна. Закупихме и 75 електрически конвектора преди да дойдат дървата."

448 200 лева събрани от платформата Гората.БГ дарения са били раздадени под формата на ваучери за мебели и строителни материали, уточни Рахнев. Това прави по 1 800 лева на близо 250 пострадали къщи в трите села. Помощта е била раздадена след обходи и съставени списъци, а отчетността е публична, стана ясно от думите му. Дарителите са 2800.

Равносметката на Никола Рахнев гласи, че държавата трябва да си свърши работата, защото никой доброволец не може да асфалтира улиците или да възстанови разрушен мост или детска градина.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51