Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една от най-големите опасности е страната да бъде атакувана от Беларус, казва украинският политолог

Микола Давидюк: Целта на Путин е да ескалира конфликта и да се сдобие с влияние върху Европа и НАТО

"Ако искате да разговаряте с Русия, Украйна не може да е цената за каквито и да е договорки"

Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не зимата плаши украинците. Най-голямата опасност за тях е да се отвори нов фронт със сухопътна атака от Беларус.

Как украинците виждат хода на военните действия, края на тази война и кого усещат като истински приятел и поддръжник в лицето на Запада – темата коментира за БНР украинският политолог и автор Микола Давидюк.

Със сигурност в момента украинската армия има превес в сраженията - последната победа на руснаците беше през юли, когато превзеха Северодонецк. Оттогава Киев бележи серия от победи - Харков, Изюм, Лиман и Херсон, въпреки че Москва тероризира украинския народ с удари по енергийната инфраструктура. Но идва зимата, темпото на войната изглежда като че ли се позабави?

"Темпото не се забавя. Само преди два дни Русия атакува много украински градове - Одеса, Запорожие, Кривой Рих, Киев и много други. Същото беше и миналата седмица. Да, в някои направления сраженията не са толкова интензивни, но трябва да отбележим, че през последните 8 месеца освободихме Харковска, Сумска, Киевска и Херсонска област.

Забавят се руснаците, губят много територии, губят жива сила - над 100 хиляди души. Русия имаше много по-голямо предимство, когато нахлу в страната ни на 24 февруари, но сега първо времето налага по-бавно придвижване, а и възможностите на руската армия се изчерпват."

Зимата в Украйна настъпва  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво е нужно на украинците да продължат да бележат победи и през зимата, докато дойде пролетта?

"Сега една от най-големите опасности е Украйна да бъде атакувана от Беларус. Те ни нападаха оттам с ракети, но сега искат да нападнат и със сухопътни войски. Това би означавало 1000 километра нова фронтова линияОпитваме се да не дадем възможности на Путин да обсади Донбас, за който твърди, че е част от Руската федерация. Тактиката на украинските сили наподобява на тази в Херсон - тогава руснаците очакваха да тръгнем към Донбас, а ние тръгнахме на юг към Херсон. Никога не знаеш кога ще атакува украинската армия и какво ще се случи. Украинските войски и украинският народ не се интересуват от времето, ние защитаваме нашата родина, нашите семейства, нашето бъдеще. Не мисля, че зимата има някакво значение за украинския войник. Шегуваме се, че си имаме поларени дрехи, навсякъде ни е топло и сме готови да се бием. Благодарни сме на Запада за икономическата, политическата и военната подкрепа, и това има далеч по-силно влияние върху армията от суровата зима."

Целите на Русия в тази агресия като че ли непрекъснато се менят - първо беше демилитаризация и денацификация, после Донбас, тази седмица Путин определи като голям успех това, че Азовско море вече е вътрешно море за Русия?

"Истинската му цел е геноцид над украинския народ и унищожаване на украинската държава. След всяко нанесено поражение той сменя задачата. Първо искаше да ни унищожи за три дни, после беше до края на лятото, до края на есента, сега през зимата ще ни убива. Но ние продължаваме да се бием, да освобождаваме нашата територия и е много важно да се разбере, че няма да спрем, независимо какви цели поставя Путин. Той прилича на стар, изкуфял дядо. Единственото, което би трябвало да го интересува, са Кабаева, децата му, офшорните му сметки и парите, които открадна. Вместо това той иска да убива украинци, да атакува Полша, Молдова и други държави. Но всъщност истинската му цел е да ескалира конфликта и да се сдобие с влияние върху Европа и НАТОНе съм убеден, че целта на Путин е само да подчини Украйна или Донбас. Иска да създаде хаос в света, да разбие политическата система. Вманиачен е заради сгромолясването на Съветския съюз и сега иска да срути и западната система. Това е истинската му цел и доказателството са предизвиканата енергийна криза, продоволствена криза и криза с бежанците."

Миналата седмица американският президент Джо Байдън заяви, че е готов да говори с Путин, но само ако е за край на войната. Това стана след среща с френския президент Еманюел Макрон, който пък каза нещо съвсем различно - Западът трябва да е готов с гаранции за Путин в момента, в който той реши да седне на масата за преговори. В един глас ли говори Западът?

"Байдън изпрати ясно послание към Путин, че е готов да разговаря, а Макрон се опитва да играе ролята на посредник. Френският президент се представя като лидер на Европейския съюз, но не съм убеден, че това е точно така. Жозеп Борел или Урсула фон дер Лайен в момента са по-силни лидери от всеки френски или германски политик, които ни дават три дни да се предадем.

Но Путин не е готов да разговаря с Макрон и упражняваната от френския президент мека сила не постига желания ефект. Путин в момента дори не води хибридна война, а се бие по старомоден начин - убива хора, окупира територии. Това е геноцид, това е тероризъм. Не съм сигурен, че играта на Макрон ще се увенчае с успех. Това, което прави Урсула фон дер Лайен ще ни приближи повече към примирието. Дори Олаф Шолц започна да променя политиката си спрямо Украйна.

Но нашето основно послание е следното - ако искате да разговаряте с Русия, Украйна не може да е цената за каквито и да е договорки. Имаме нужда от нова стена, но тя не трябва да разделя Украйна и Европейския съюз, а Запада и Русия. Украйна не иска да е сива, демилитаризирана зона. Когато Европа спря Хитлер, Германия беше обезоръжена и прочистена от нацистите. Същото трябва да се случи сега с Путин."

Мариупол, Украйна, декември 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Описахте какви са условията на Украйна. А какви са условията, които са необходими на Русия, за да преговаря за край на войната?

"Светът мисли прекалено много какво трябва да предложи на Русия. Русия е агресор. Ако някой престъпник се разхожда в един квартал и убива хора, полицията не пита какво да му платим, за да спре. Просто го арестува. Защо трябва да пазим достойнството на Путин? Путин помисли ли за имиджа си, когато изстреля ракети срещу украински детски градини? Тогава пазеше ли достойнството си? Може би Путин просто е грозното лице на нацизма, на тероризма, на фашизма. Трябва ли да му плащаме!? За какво?! Позицията на Украйна е ясна - няма да се предадем, готови сме да се защитаваме и най-вече да покажем на Европа кой е наистина Путин. Това ще е добре и за вас, защото, когато знаете кой е врагът ви, ще бъдете по-силни."

В предварителния ни разговор казахте, че температурата на хотелската ви стая в София е прекалено висока?

"Това е така не само в София, а и в цяла Европа. Така беше и в Украйна миналата зима. Но сега у нас е студено, няма ток, няма парно. Топлината е в сърцата ни. Духът на украинците е силен. Ще оцелеем тази зима, ще продължим да се бием и няма да загубим тази война."

Украинският дух и президентът Зеленски станаха личност на годината за списание "Тайм" - стопля ли ви това отличие?

"По-добре е да получим Нобелова награда или признание за личност на годината заради икономиката ни, заради музиката или изкуството. Но живеем във времена, когато трябва да се защитаваме от фашизма. Е, добре, "личност на годината", не е лошо, но това никога не е била наша цел. Силно вярвам, че и българите да бяха в нашата ситуация, щяха да се борят също като нас. Всеки народ, който иска мир, би го направил. Това отличие разказва чисто човешката история на всеки народ, който иска да живее и мисли за бъдещето, а не гледа назад към епохата на империализма, както прави Москва."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова за третото си пътешествие в Африка

Плевенчанката Гергана Дилова се завърна от третото си пътешествие в Африка.  Нейният фото - разказ в социалните мрежи предизвиква интерес и пренася любопитните в различни страни от този  континент, който пленява с природна красота, диви животни и удивителни хора. Гергана Дилова преподава италиански език, танцува балет, а не на..

публикувано на 06.10.24 в 16:24
Професор Радка Аргирова

Влязохме в сезона на вирусите

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса. На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване.Протичат много леко. "Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото..

публикувано на 06.10.24 в 09:39

Нов православен храм беше осветен в ямболското село Завой

На големия християнски  празник “Покров на Пресвета Богородица“, който православната църква отбелязва на 1 октомври, сливенският митрополит Арсений освети новоизградения църковен храм в ямболското село Завой, носещ името “Покров на Пресвета Богородица“. "Доживяхме и в Завой да имаме храм!!! Разкраси селото ни! Означава много за нас,..

публикувано на 06.10.24 в 08:07

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58