Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа вече ще има сателити от ново поколение за по-добро прогнозиране на времето

Метеоролозите ще могат да следят по-прецизно скоростта на опасните атмосферни явления

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската космическа агенция (ЕКАизстрелва днес първия от няколко спътника за прогнозиране на времето. Спътниците са част от третото поколение технологии, което се очаква да подпомогне по-точното прогнозиране на времето.

Първото поколение сателити за наблюдение на времето е от 1977-ма година, а от 20 години не е имало подмяна на второто поколение сателити, които сега се използват за прогнозиране на времето.

Затова не само ЕКА и "ЕЮМЕТСАТ" - Европейска междуправителствена спътникова организация за мониторинг на времето, климата и околната среда, отдават голямо значение на днешния старт.

Директорът на европейската метеоорганизация Фил Еванс уточнява, че цената на проекта - над 1 милиард и 400 милиона евро, е споделена между членовете на двете организации.

Тази цена обаче е малка в сравнение със стотици милиарди, които непредвидените метеорологични явления създават.  

"По-прецизни наблюдения на времето от Космоса са абсолютно наложителни, за да имаме по-добри прогнози за времето и по-лесно да посрещаме възможните негативни последици. Заедно с Европейската космическа агенция, бизнеса и страните членки работихме заедно, за да подобрим системата. Това е възможно най-всеобхватната и сложна система от сателити, които ще изстреляме. Системата ще ни позволи да следим развитието на бързоразвиващи се опасни метеорологични явления. Ще имаме около 50 пъти по-детайлни изображения и повече данни. Системата от геостационарни сателити засега сесъстои от два за изображения и трети за измервания на "дълбочината" на атмосферата. И така ще имаме четириизмерна картина на атмосферните явления. Един от сателитите ще наблюдава цялото земно кълбо. Вторият – континента Европа, но на него ще бъде и радарът за светкавици, а това е важно за авиацията."  

До 2026 година ще бъдат изстреляни трите сателита.

Сателитът, който сега ще бъде пуснат в орбита, ще снима Земята на всеки 10 минути (срещу 15 минути за предишното поколение) и включва бърз режим, способен да предоставя изображения на Европа на всеки две и половина минути.

С пространствена разделителна способност от 0,5 до 1 километър сателитът ще подобри надеждността на прогнозите за времето за период от минути до часове. Ще има и детекторни елементи, които ще засичат фотоните и благодарение на алгоритми ще определят дали има светкавици.

Снимка: БГНЕСЕвропейската метеорологична сателитна агенция вече тренира синоптиците в държавите-членки да преминат към използването на данни от нови сателитни мисии. От няколко месеца в Националния институт по хидрология и метеорология (НИМХ) също го правят.

Андрей Кулишев и Христо Христов получават данни, върху които се обучават, за да може да работят добре, след като сателитът заработи.  

"Това е все едно да ти подарят нов телефон, на който има много нови функции", казва Андрей Кулишев. Ще бъде повишена и резолюцията, отбелязва той.

По думите му американците и японците отдавна имат подобни спътници, а Европа закъснява.

Христо Христов напомня, че повечето данни водят до по-точни модели и  по-точно прогнозиране на времето, както и до появата на нови услуги за прогнозите.  

"С новото поколение вече ще имаме и нови продукти, които тепърва ще се разработват. Информацията, която получаваме, ще е по-полезна."

Метеоролозите ще могат да следят по-прецизно скоростта на опасните атмосферни явления, пояснява Казват Андрей Кулиишев.

Според него българинът заслужава по-достоен мониторинг на времето.

Христов, който е ръководител на звено по свръхкраткосрочна прогноза, изтъква още:

"Тук ще имаме много по-начесто и по-богата информация."

Ще се подобри точността на числените модели, а това ще се отрази на прогнозата, посочва специалистът.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Засега нашите специалисти очакват с интерес изстрелването на първия от 6-те сателита, което ще промени и работата им занапред. Тази промяна обаче ще се случи най-рано след година, когато ще бъде реалният старт на подаването на данните и тяхното използване за прогнозиране.

Иначе първият сателит вече е във Куру, Френска Гвиана, откъдето ще бъде изстрелян днес. Имало малко проблеми с транспортирането му до там. От ЕКА не успели да намерят свободен самолет "Антонов", затова използвали кораб. Но Пол Блайт, мениджър на програмата за сателитите от страна на ЕКА подчертава, че процесът за изстрелването на първия сателит вече е към края си. 

"В края сме на кампания по изстрелването. Това ни отне 8 или 9 седмици. Проверени са всички системи на сателита. Действията по зареждането на сателита отнеха две седмици. Той вече е в Куру, Френска Гвиана, откъдето ще бъде изстрелян с ракетата "Ариана" 5. Първата кампания премина много добре и това е благодарение на тясното сътрудничество между различните екипи, които работят усилено, за да свършат работата.Сега, когато MTG-I1 е безопасно прибранв ракетата, следващата стъпка е генералната репетиция за изстрелване, където ще практикуваме обратното броене, включително действителната последователност на включване на сателита, което отнема около три часа. Когато развиваме технологиите, има и изненади. Това е нормален процес, когато натискаш до край възможностите на технологията. Така се случи с технологията за покриване на оптиката. Имахме и предизвикателства с детекторите. Това увеличи с 20% сумата на Европейската космическа агенция по договорите с компаниите. Но погледнато глобално, със сателита получаваме доста добра себестойност на инвестицията за следващите 20 години."  

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28