Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо все още няма задължителна регулация за дейността на брокерите на недвижими имоти?

Саморегулацията в бранша е недостатъчна, признават експерти

Снимка: Яна Боянова

Защо все още няма Камара на брокерите в България? Има ли някой интерес да няма закон, който да регулира тази дейност и достатъчна ли е саморегулацията на сектора?

В момента дейността на брокерите се регулира от Търговския закон и от Закона за задълженията и договорите.

Задължително е да има някаква регулация, която да бъде гарантирана от държавата, смята Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти".

Националното сдружение има етичен кодекс повече от 20 години, над 300 компании са се съгласили с тези правила, но останалите, "които не са никак малко на пазара", нямат изисквания за спазване на такива правила, даде пример Ганев.

"Не сме се вторачили в задължителна регулация, но последните 30 години показаха, че това е единственият път за гарантиране на правата на потребителите, за създаване на честна конкурентна среда, която да потвърждава добрите практики, които се прилагат в този сектор, ако щете и интересът на фиска, на държавните институции."

Опитахме саморегулация, опитахме създаването на доброволен регистър в електронен вариант, посочи Добромир Ганев.

"Интересът към показването на тези физически и юридически лица не е голям."

250-300 фирми максимум са се вписали доброволно в регистъра, уточни Ганев.

По думите му е наложително "създаването на либерална, минимална регулаторна рамка".

Според Ганев следва да бъзе разписана имуществена отговорност, както и  да има минимални изисквания за ценз и стаж в този бизнес и постоянно обучение.

Тъй като тази услуга се ползва много рядко, повечето граждани не знаят какво трябва да бъде качеството, допълни Добромир Ганев.

Той отбеляза, че е изготвен наръчник на сайта на Националното сдружение "Недвижими имоти", който дава напътствия при избор на брокер.

Дълги години проблемът за регулацията остава нерешен, потвърждава и Антон Андонов от голяма агенция за недвижими имоти.

"Дали сме в състояние да саморегулираме средата, така че всички да се чувстват спокойни по отношение на своите спестявания, на своето имущество? По-скоро отговорът е "не". Не успяваме към днешна дата да създадем подходяща пазарна среда, в която всички участници да се чувстват сигурни", коментира той в предаването "Хоризонт до обед".

Има готов проектозакон, около който браншът е обединен, но си чака "мястото в дългата поредица от закони, които трябва да бъдат приети". Законопроектът е внесен в предходното Народно събрание преди разпускането му, обясни Андонов.

"Щем, не щем 30 и няколко години се движим по пътя на саморегулацията. Ние като фирма (имаме 40 и няколко офиса) се опитваме да налагаме собствени вътрешни стандарти. На нас ни трябват строги правила, за да функционираме правилно и да бъдем добре приети от нашите клиенти", разказа още Антон Андонов пред БНР.

Според него взаимоотношенията клиент - брокер в момента са поставени единствено на основата на размера на комисионната, а разговорът трябва да се води на ниво "какво бих получил като клиент", тогава ще има качествена промяна в средата и избягване на нелоялните практики.

Той съветва потребителите трябва да проверяват "каква е компанията и лицето срещу тях, имат ли възможност да съберат публична информация".

Поради спецификата на работата на брокерите, те не получават заплати, а комисионни, напомни Антон Андонов.

"Разчитаме на случайността дали ще попаднем на етичен брокер. Затова проверката кой е срещу вас е от най-важните."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23