Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как науката да стане интересна за учениците - рецептата на фондация "Sci HIGH"

Всяко училище, което иска да има научен клуб, може да заяви обучение

Снимка: Pixabay

Извънкласно занимание. Практически занятия с прилагане на научен подход. Интерактивни образователни сесии. Това развива фондация "Sci HIGH".

Целта е науката да стане малко по-интересна и достъпна за децата, поясни пред БНР съоснователката на фондацията Ренета Богданова, която е била и част от екипа на "Заедно в час".

Нивата на научната грамотност не са се подобрили, половината ученици имат проблем с критичното мислене, резултатите на PISA ни мотивират, каза тя в предаването "Хоризонт до обед".

Богданова мечтае след 10 години да са "във всяко едно училище, под някаква форма". По думите ѝ това "ще даде опора на самата образователна система" и ще ускори подобряването на научната грамотност.

Програмата включва работа на децата в отбори на проектен принцип извънкласно, в научни клубове.

Учениците избират проблем, който е важен за тях, след това от фондацията търсят ментори от университетските среди, бизнеса или НПО-сектора, които са експерти в съответната област. Отборът бива "прикачен" към ментора, като това дава мотивация на учениците, отбеляза Ренета Богданова.

Сега работят със 7 училища –  в Хасково, Враца, Козлодуй и София.

От януари обаче се отварят нови възможности за обучение на преподаватели. Всяко училище, което иска да има такъв клуб, може да заяви във фондацията обучение.

Как математиката например може да стане интересна?

Проблемът с подобен тип фундаментални науки е, че учениците не ги разбират, струват им се прекалено далече от техния начин на мислене, смята Добрина Иванова, преподавател по химия в рамките на Sci HIGH общността.

При фундаменталните науки има причинно–следствени връзки и нещата са много по-лесни за научаване, но в училищата не се предлага в нещо, за което учениците да видят, че е приложимо, изтъкна тя.

"Те трябва да видят, че тези неща, които учат, има голям смисъл в техния живот. Че науката е навсякъде. Нашите ученици това виждат. Те виждат нещо нагледно – как да запалим огън без запалка например. Това им вдъхва надежда, че могат да разберат тези неща."

"Понякога техните теми ме изненадват. Аз оставам безмълвна. Можем да вземем много от техните идеи", коментира преподавателката.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32