От 1 януари догодина Хърватия ще стане 20-ата държава членка на еврозоната. Загреб започна процеса по присъединяване към единната европейска валута малко след България, но се присъедини към т.нар. "чакалня" заедно с нас през юли 2020 г.
В специално интервю за "Събота 150" вицегуверньорът на Хърватската централна банка Михаел Фауленд разказа за предизвикателствата пред приемането на еврото, ползите и рисковете от членството във валутния съюз.
"За нас това е огромно постижение. Надявам се, че нашите български приятели ще успеят да направят същото една година след нас. Както знаете, цялата икономическа ситуация, в която влизаме в еврозоната, изобщо не е лесна. Постковид кризата и конфликтът в Украйна изстреляха инфлацията на исторически високи нива във всички държави. Тази постановка на събитията изобщо не е хубава, но виждаме сигнали за стабилизация. Надяваме се, че това е временен феномен, който в някакъв момент ще приключи".
Фауленд изрази увереност, че с добри и смислени политики хората няма да почувстват твърде голям стрес. Разбира се, тази година с енергийната и продоволствената криза жизненият стандарт леко се е понижил. Ако погледнете исторически, ще установите, че това не е твърде голяма намеса спрямо подобренията, които вече има в стандарта на живот. В Хърватия се надяваме, че още догодина ще усетим подобрение спрямо тази година, последната преди въвеждането на еврото.
Какво ще се случи със задлъжнялостта в контекста на покачващите се лихви – първо в останалите страни от еврозоната и второ в Хърватия. Вие влизате във валутния съюз с намаляващ дълг, но все пак над изискванията по договора от Маастрихт?
Права сте, нивата на задлъжнялостта ни са над критериите от Маастрихт. Тази година очакваме дългът да спадне малко под 70 процента спрямо брутния вътрешен продукт. Миналата година започна с ниво от 78 на сто, а по време на пандемията достигнахме до 85-86 процента. Намаляването на дълговите равнища е много силно, което се дължи донякъде и на икономическото представяне. Нашият брутен вътрешен продукт расте, миналата година с около 13 процента, а тази очакваме ръстът да бъде около 6 на сто. Все пак в някои страни от еврозоната вероятно ще видим техническа рецесия. В Хърватия очакваме позитивен растеж, макар и доста под нивата, на които сме свикнали и които наблюдавахме тази година.
Лихвените равнища, които споменахте, са в основата на политиката на Европейската централна банка. Процесът е съвсем естествен, защото това е начинът, по който централните банки стабилизират инфлационните очаквания. Покачването им е от ключово значение, за да се ограничи търсенето в икономиката, което може да бъде стабилизиращата котва по отношение на инфлационните очаквания. Също така това е пътят към връщането към стабилни инфлационни нива от около два процента. Няма как това да се случи догодина, но е важно ясно да виждаме пътя в тази посока.
Към Хърватия бе проявена известна гъвкавост по отношение на дълговия критерий по Маастрихт. Можем ли в България да очакваме подобен подход за инфлацията, като се има предвид, че тя ще остане висока навсякъде догодина?
Не бих казал, че беше проявена гъвкавост по отношение на дълговия критерий по Маастрихт. В него се казва, че дългът не трябва да бъде по-висок от 60 процента от брутния вътрешен продукт или в случай на низходящ икономически тренд, правилото позволява по-висок дълг, стига тенденцията да е намаляваща. В нашия случай дългът намалява със 7-8 процентни пункта годишно. Нека го кажа ясно: не е проявена гъвкавост към нас. Освен това има обща клауза за дерогация, която бе въведена заради ковид. Тя казва, че фискалните правила могат временно да не се спазват, защото е по-важно да се запази заетостта, но трябва да пазим и здравето на хората.
На практика правителствата бяха поканени да харчат пари. 2020-та беше годината, в която хърватският държавен дълг се покачи, както в много други държави. 2021-ва тази клауза вече действаше, заради което фискалните критерии не бяха проверявани толкова стриктно. Но, дори и да бяха проверявани по-стриктно, ние пак щяхме да ги покрием. Казано по друг начин, гъвкавост имаше, но не се наложи да се възползваме от нея.
Ако България се нуждае от малко гъвкавост за инфлацията, бихме ли могли да я получим догодина? Траекторията е надолу, но все пак несигурността тежи върху всяка прогноза.
Трудно ми е да отговоря. Доколкото си спомням, няма случай на проявена гъвкавост за инфлацията през последните 15 – 20 години, откакто следя конвергентните доклади. По-добре е да се придържате към критерия и да се опитате да го изпълните.
Започнахме разговора с икономическите трудности, през които преминаваме. Много хора в България, вярвам и в Хърватия, се питат – сега ли е моментът за присъединяване към еврозоната?
Това е въпрос, който в Хърватия си задаваме, не бих казал всеки ден, но доста често, особено в този момент на исторически висока инфлация. Това, което винаги си казваме, че именно в тези кризисни времена е истински късмет да се присъединим към еврозоната и да се скрием под чадъра на много по-силна парична зона.
Какво се случва с лихвите в страните, които са решили да не поемат още по пътя на еврото – Унгария, Полша, Чехия? В техния случай лихвите за домакинствата и за бизнеса достигнаха до 6, 7, 8 и дори в някои случаи 10 процента. В Хърватия те са около три, може би под четири на сто. В еврозоната говорим за около три процента. От началото на годината и в Хърватия има покачване на лихвите, но аз бих го определил като много малко и изцяло в синхрон с еврозоната. Това е много важно предимство, което една държава може да има в толкова трудна среда – за икономиката като цяло, за гражданите и за правителството.
Хората обаче се питат – защо с нашите пари трябва да спасяваме страни като Италия и Гърция?
Гърция продължава да черпи позитиви от членството в еврозоната. Вижте каква част от държавния й дълг се финансира от Европейския стабилизационен механизъм – близо 100 процента от брутния вътрешен продукт. Този дълг се револвира със срочност от 30 години при лихвени проценти под едно на сто. Имате индиректен паричен трансфер от еврозоната към гръцката икономика. Това е осезаемо. Еврозоната си е на мястото. Необходимо е обаче да има солидарност. Не бих казал, че това е въпрос, поне за хърватското общество, защото от една страна в еврозоната имаме много позитиви, а от друга – помагаме на други държави, ако изпаднат в нужда. Струва ми се, че тази солидарност е в основата на еврозоната като цяло.
В Хърватия помните много трудни икономически времена и за много от хърватите куната е символ на независимостта и на новите по-добри времена. С какви аргументи ги убеждавате да се откажат от националната валута, която толкова обичат и да я заменят с общоевропейската?
Ще бъда много откровен с вас. Хората обичат, харесват куната, но ако погледнете в коя валута спестяват, в коя валута са срочните им депозити, ще видите че това е еврото. Едната страна на монетата е мнението на хората на улицата. Разбира се, всички обичат куната. Но другата страна на монетата е валутата, в която спестяват. Или казано по друг начин – в какво вярват в дългосрочен план. За съжаление, Хърватия исторически е преживяла няколко епизода на хиперинфлация, основно във времената на бивша Югославия. Именно тогава хърватите изгубиха вяра в националната валута и това е видно от ниското ниво на спестявания в нея. Ето защо промяната, която ще се случи, е толкова позитивна.
Вече коментирахме въпроса с инфлацията, която може да се окаже проблем пред България за влизането в еврозоната. Каква е вашата прогноза? Ще успеем ли ние?
Надявам се да успеете и ви пожелавам успех. Във всеки процес има рискове. Така беше и в Хърватия. Най-големият риск, който виждам за България, е спазването на всички критерии по договора от Маастрихт. Единият от тях – и вие го знаете много добре, е инфлацията, която в момента е много рисков критерий, защото има големи разлики между държавите. Не помня данните наизуст, но в някои страни говорим за 5-6 процента, а в други – за 20. Не знам какви са стойностите у вас. Ние сме малко над средното за еврозоната, което е около 10 процента. При нас стойностите са между 12 и 13 на сто. Когато бяхме оценявани обаче, инфлацията беше под съответния показател. Много се надявам и България да успее да сведе инфлацията си до исканото ниво.
Интервюто на Марта Младенова с Михаел Фауленд можете да чуете в звуковия файл.Британският министър на вътрешните работи Ивет Купър обяви планове за национален преглед на доказателства за банди, извършвали сексуално насилие над жени и пет местни разследвания, подкрепени от правителството. Илон Мъск поднови атаките си срещу британския премиер Киър Стармър Ивет Купър не стартира национално разследване, както призоваха..
Властите в Германия съобщиха за предполагаемо второ огнище на болестта шап в страната, предаде ДПА. Говорител на властите в област Барним, която се намира в източната германска провинция Бранденбург, съобщи, че в сряда (15 януари) е уведомен за вероятeн случай на заразени животни. Те са умъртвени, а проби от телата им се изследват в..
Над 100 отделни учения, насочени към сдържане, са предвидени в програмата на НАТО за тази година. Това съобщи генерал Крис Каволи, върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа след заседанието на началниците на отбраната на Алианса. "Няма признаци, че Русия се готви за мир, Путин е поставил икономиката на военни релси", подчерта..
Правителството на Израел ще се събере на заседание утре сутринта и се очаква да одобри обявеното късно снощи споразумение с палестинската групировка "Хамас" за прекратяване на огъня в ивицата Газа. За това съобщават израелски медии, цитирани от Ройтерс. Агенцията припомня, че причината премиерът Бенямин Нетаняху да отложи днешното правителство..
Засилено полицейско присъствие въведено по пътя за връх "Българка". Това се прави, заради любителите на екстремното шофиране в сняг, които създават предпоставки за катастрофи, каза комисар Димитър Кикьов, началник на "Охранителна полиция" Сливен. Заради любителите на дрифта и екстремното шофиране в сняг често изчезва и табелата за затворения за..
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен изрази увереност, че изпълнението на примирието в Газа ще започне на 19 януари. Коментарът му дойде, след като Израел отложи гласуването на кабинета по споразумението и обвини "Хамас", че отстъпва от него. Израел и "Хамас" са постигнали споразумение за примирие в Газа Какво предвижда споразумението..
Националният съвет на партия "Има такъв народ" отмени конференцията си на 18 януари, съобщават от партията на официалния сайт, цитирани от БГНЕС. "Има такъв народ" свиква Национална конференция на 18 януари От партията заявяват, че конференцията, на която щяха да бъдат избрани нови органи и устав на ИТН, се отменя и няма да бъде провеждана...
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..