Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Високотехнологичните работни места ще издърпат цялата икономика напред"

Доброслав Димитров: Дигитализацията променя всички професии. Рискуваме отчайващо да изостанем

При сегашния ръст, в следващите няколко години в IT сектора ще бъдат необходими между 35 и 39 000 души

Доброслав Димитров
Снимка: БГНЕС

IT бизнесът в България е на световно ниво. Ние сме лидери в региона и сме позиционирани много добре на глобално ниво, каза в интервю за БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).

"България не е евтина дестинация. Хората и компаниите, които идват тук, идват, за да решават проблеми, а не да спестят пари", подчерта той и отбеляза, че предварителните данни сочат около 27% ръст в сектора за 2022 г.

"Очаквам по-скоро да надхвърлим 30% ръст само за тази година."

Това не се случва благодарение на държавата, а въпреки държавата в последните 20 години, подчерта Димитров в предаването "Преди всички".

В IT сектора у нас има около 5000 компании и близо 50 000 души. Тези 50 000 души произвеждат около 5% от БВП. Същевременно сме на последно място по дигитализация в Европа заедно с Гърция, изтъкна Доброслав Димитров.

Той апелира политиците да направят необходимото, за да може по-лесно да се привличат работещи от трети страни чрез т.нар. синя карта и акцентира върху образованието.

Ежегодно около 2800 души у нас завършват висше образование с подобен профил, уточни Димитров и посочи дисбаланса:

"Растем с между 4 и 5 000 души - като цяло хора, които сами си обучаваме. Не разчитаме на държавата. Това е кардиналният проблем."

При сегашния ръст, в следващите няколко години ще бъдат необходими между 35 и 39 000 души, заяви Доброслав Димитров.

"Истински рискуваме като държава да изостанем много отчайващо и да се превърнем перманентно в обслужващ персонал", предупреди той. "Ние си растем с по 30% на година, но България трябва да се трансформира."

"Дигитализацията ще промени всички професии. Не IT бизнесът има проблем с кадрите, а България, тъй като няма да остане сектор, който няма да се дигитализира. Това не се разбира – че бъдещето е съвсем различно от това, което виждаме. Всяка индустриална революция е създавала повече работни места, отколкото е унищожавала."

Тези нови работни места обаче ще са различни, категоричен е Доброслав Димитров.

В България около един милион души работят на минимална заплата или под нея и никой не си задава въпроса въпроса защо тези хора работят на такава заплата, коментира той и апелира за квалификация, а не за административно увеличение на МРЗ.

По думите му високотехнологичните работни места ще издърпат цялата икономика напред, което на свой ред ще увеличи минималната заплата в пъти.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35