Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Криптополитика или обикновена шарлатания

Снимка: Ани Петрова

Старогръцкият глагол κρύπτω означава крия, покривам. От старогръцки думата е преминала в латински, където прилагателното crypticus означава скрит, покрит. През последните дни това стана една от най-споменаваните думи у нас, поради финансови, политически, а и общокултурни причини. Най-напред избухна скандала около криптовалутната компания NEXO. После се оказа, че служители на въпросната компания са превеждали почти идентични високи суми на формацията ДБ. А най-накрая вестник "Ди Велт" написа нещо, което всички в България отдавна знаем, а именно, че българско оръжие е изпращано тайно в Украйна. Тоест налице е помощ, която не е обявена така, както правят в останалите държави – явно и пред всички. Говорим за криптоподкрепа, или криптоспасяване на Украйна, ако перефразириме статията на германския вестник.

Оказва се, че най-важните неща в България, свързани с политиката, финансите, международните отношения, се правят скришом. Правят се тайничко, на тъмно, под сурдинка. Изглежда, че хората, които се занимават с подобни дейности, усещат, че нещо не е наред и затова държат делата им да останат скрити. Или пък ги осветляват в момент, когато преценят, че това може да им бъде от полза. Организаторите на доставките на оръжия за Украйна доскоро са крили какво са вършили по въпроса, а сега се хвалят със стореното, надявайки се то да им донесе още точки в състезанието "Кой е по, по, най-евроатлантик". Още в качеството си на премиер, а и във времето след като скоропостижно се прости с високия пост Кирил Петков не спираше да повтаря, че никога не сме давали оръжия на Украйна. Пред журналиста от Ди Велт обаче Петков разказва съвсем друга история. Според нея именно даденото от България оръжие оказало огромна помощ на Киев.

Простият извод от това разноговорене е, че бившият премиер Петков съзнателно е заблуждавал българското общество, твърдейки доскоро, че не даваме оръжия на Украйна. В това, разбира се, отново няма никаква новина. Няма как да забравим как започна политическата си кариера Петков. Започна я с класическа шарлатания, ставайки министър в нарушение на разпоредбите на българската Конституция. Както добре знаем, денят си личи по заранта. Така че, ако пътят в политиката на един човек започва с мошенгии, няма как да очакваме следващите му действия да се отличават с честност и принципност.

Доста наивно е да смятаме, че партии, ръководени от подобни личности, ще направят някаква генерална промяна в обществено-политическия ни живот. Единственото, което отличава подобни "модерни", "иновативни", "креативни" политически структури от предшествениците им в управлението е, че се опитват да крадат по-изискано. Едните оперират с пачки, другите с криптовалута. Различни са средствата, но целта е една и съща. Да бъде използвано пребиваването във властта за осигуряване на личен просперитет. Това е пътеводната мисъл при действията на почти целия политически елит.

За да задоволят колкото се може по-добре и по-бързо материалните си щения, управляващите в България изпълняват безпрекословно всички указания, идващи от Големите чуждестранни началници. Защото знаят, че ако са пределно изпълнителни, началниците ще ги оставят да си правят каквото си искат. Може да е кучи син, но е наш кучи син – смята се, че това са думи, произнесени от американския президент Франклин Делано Рузвелт в края на 30-те години по адрес на тогавашния никарагуански диктатор Анастасио Гарсия Сомоса. Той наистина е бил голяма гад, но тъй като послушно е изпълнявал всички нареждания, идващи от Вашингтон, "лидерите на свободния свят" не са обръщали никакво внимание на престъпленията му.

Много наши политици, особено тези, претендиращи да бъдат физическото въплъщение на "промяната", "новото", "модерното", действат по същата схема. Козируват на всяко чуждестранно нареждане, надявайки се, че по този начин няма да им бъде потърсена сметка за криптофинансовите и криптополитическите им начинания. И са прави. Чуждите шефове няма да направят нищо, дори и когато шарлатаниите на техните "креативни" и "иновативни" мъпети личат от километри. Обаче ние можем да направим много. Като започнем с това да не гласуваме за криптополитици, т.е. за измамници, политически некоректно казано.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10