Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато Кралят на ужаса разказва „Приказка“

Разговор в „Изотопия“ за последната книга на Стивън Кинг с писателя и кинокритик Благой Иванов и с Антон Велчев от издателството, разпространяващо книгата

Във всеки от нас има тъмен кладенец, той никога не пресъхва. Можете да пиете от него, но на свой риск, защото водата в него е отровна.

Думи от последната книга на Стивън Кинг, озаглавена „Приказка“ (Fairy Tale). Романът излезе официално на 6 септември 2022 г. - 656 страници в превод на Катя Перчинкова.

Каква история ни е подготвил този път Кинг…“Тайна, пазена цял живот! История, на която никой не би повярвал...“

В центъра на историята е 17-годишният Чарли Рийд – на пръв поглед обикновен тийнейджър, но носещ на плещите си тежко бреме. Чарли наследява ключ към скрито приказно царство, намиращо се в кладенец и се озовава в окото на бурята, където се води битка между силите на доброто и злото.  

История за отчаянието, самотата, бягството от прогнилата реалност на битието. За разбитото от алкохолизма на бащата детство, но и за огнения блясък на надеждата за промяна към по-добро. За битките, които се налага да водим, когато най-малко сме готови за това. Защото не всички приказки започват с….“Имало едно време“.

За романът „Приказка“ и всичко около него си поговорихме в студиото на „Изотопия“с писателя, кинокритик и любител на зомбита - Благой Иванов, както и с Антон Велчев от издателството, което разпространява книгата.

Благой Иванов: „Това е роман, който съчетава две много любими неща на Стивън Кинг – хорърът и фентъзито. Това е нещо, което той експлоатирал многократно в няколко свои романа. Очаквам тук той да се обърне към това, което умее най-добре – психологията и темата за порастването. Тези две теми, които са толкова важни за него.“


Бягството от реалността не е винаги към по-добро място. Това сме свикнали вече да виждаме в сюжетите на Стивън Кинг. Става въпрос за бягство през сериозни изпитания, през които преминаваш и се завръщаш по някакъв начин променен, което е и приказен архетип. Не случайно романът се казва „Приказка“.

Антон Велчев: „Можем да определим книгата на Кинг като „наслада“. Тя е написана точно с тази цел. Мотивацията за нея идва от един въпрос, който авторът си задава в началото на пандемията – „Какво може да напишеш, което да те направи щастлив?“. Явно всички сме имали нужда от спасителна доза забрава и бягство. В тази книга Кинг разказва за бягство в история за всички велики истории. Те са донесли много наслада на него и на всички читатели, а и са го изградили като автор. Виждаме например приказките на Братя Грим, но в нерафинирания им вариант, в които присъства хорърът в много голяма степен и в които щастливият финал е по-скоро изключение.“

В романа има и препратки към истории на Кинг, като  „Талисманът“, „Тялото“, както и към такива на други автори, като „Хрониките на Нарния“ и „Нещо зло се задава“ на Рей Бредбъри, която присъства и буквално в сюжета на книгата.

„Приказка“ е една ода на признателност към жанра.

А както на много от романите на Кинг и на този се готви екранизация. Британският режисьор Пол Грийнграс се е наел да режисира и продуцира предстоящия филм, базиран на „Приказка“. Грийнграс е известен с екшън-трилър поредицата си за Джейсън Борн.

Целият разговор за „Приказка“ на Стивън Кинг може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53