Относно желанието на Скопие да ограничи влизането в страната на български публични личности заради предполагаеми връзки с руските служби, проф. Матанов заяви, че "това сега върви".
"Това върви на Запад - да кажеш, че някой е свързан с руските служби. Те много не се интересуват кой бит и кои са имената на българските културни центрове. Те се интересуват кой е свързан с руските служби и кой не е. Това върви."
"4 февруари е датата на Гоце Делчев, който в северно-македонската действителност има статут на национален герой. Аз, ако бях на мястото на нашите хора, щях да попитам кой даде костите на Гоце Делчев да бъдат погребани в Северна Македония? (…) Ние сме направили нашата грешка. Тези, които са я направили, гузно мълчат. Сега ще трябва да си сърбаме попарата", изтъкна проф. Матанов в предаването "Хоризонт до обед" преди датата, която се свързва с възможно ново напрежение в двустранните отношения.
Запитан как гледа на предложенията да се върне ветото спрямо РСМ, той отговори:
"И да се върне, и да не се върне, нещата няма да се подобрят. Трябва да си изтърпим поредната криза. Трябва да проявим по-голяма устойчивост."
Историкът призова българската дипломация и общественост да са по-активни.
"Посещението на Буяр Османи никак не ми хареса. Той направи намеци - примерно, че българите са едно незначително малцинство в Северна Македония, че България трябва да прекрати провокациите."
Имената на клубовете са действително малко провокативни, но от академична гледна точка цар Борис III не е фашист, посочи Христо Матанов.
"Но това да се обяснява на северно-македонското общество, е твърде романтично. Те вярват на своите учебници."
В РСМ не могат да съберат конституционно мнозинство, за да превърнат българите в държавотворен народ. Опозицията пречи, припомни още историкът.
Речта на омразата винаги е била сравнително силна, само че в миналото това не се съобщаваше, отбеляза проф. Матанов.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..