Относно желанието на Скопие да ограничи влизането в страната на български публични личности заради предполагаеми връзки с руските служби, проф. Матанов заяви, че "това сега върви".
"Това върви на Запад - да кажеш, че някой е свързан с руските служби. Те много не се интересуват кой бит и кои са имената на българските културни центрове. Те се интересуват кой е свързан с руските служби и кой не е. Това върви."
"4 февруари е датата на Гоце Делчев, който в северно-македонската действителност има статут на национален герой. Аз, ако бях на мястото на нашите хора, щях да попитам кой даде костите на Гоце Делчев да бъдат погребани в Северна Македония? (…) Ние сме направили нашата грешка. Тези, които са я направили, гузно мълчат. Сега ще трябва да си сърбаме попарата", изтъкна проф. Матанов в предаването "Хоризонт до обед" преди датата, която се свързва с възможно ново напрежение в двустранните отношения.
Запитан как гледа на предложенията да се върне ветото спрямо РСМ, той отговори:
"И да се върне, и да не се върне, нещата няма да се подобрят. Трябва да си изтърпим поредната криза. Трябва да проявим по-голяма устойчивост."
Историкът призова българската дипломация и общественост да са по-активни.
"Посещението на Буяр Османи никак не ми хареса. Той направи намеци - примерно, че българите са едно незначително малцинство в Северна Македония, че България трябва да прекрати провокациите."
Имената на клубовете са действително малко провокативни, но от академична гледна точка цар Борис III не е фашист, посочи Христо Матанов.
"Но това да се обяснява на северно-македонското общество, е твърде романтично. Те вярват на своите учебници."
В РСМ не могат да съберат конституционно мнозинство, за да превърнат българите в държавотворен народ. Опозицията пречи, припомни още историкът.
Речта на омразата винаги е била сравнително силна, само че в миналото това не се съобщаваше, отбеляза проф. Матанов.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..