Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Японският посланик връчи държавен орден на маестра Венеция Караманова

| обновено на 05.02.23 в 04:15
8
Маестра Венеция Караманова
Снимка: Ани Петрова

На официална церемония в посолството на Япония у нас извънредният и пълномощен посланик - негово превъзходителство Хироши Нарахира, връчи държавния японски орден "Изгряващо слънце, златни и сребърни лъчи" на главния диригент на Детския хор на Българското национално радио - маестра Венеция Караманова.

Отличието беше присъдено за приноса й в насърчаване на японско-българските двустранни отношения чрез музиката на Детския радиохор.

Н. Пр.Нарахира Хираши и маестра Венеция Караманова

В Деня на културата на Япония 3 ноември, миналата година, японското правителство обяви имената на чуждестранните граждани със заслуги за активизирането на културния обмен. Министърът на външните работи на Япония Хаяши Йошимаса поздрави Венеция Караманова със специален адрес за удостояването й с държавния орден.

По повод събитието Венеция Караманова посочи пред БНР:

"Благодаря много за оценката, която правителството на Япония дава на работата на Детския хор на Българското национално радио, на моята работа. Аз съм от петнайсетте бележити българи, които са били удостоени с тази награда преди мен. Прибавям името си към българските дейци на култура, на изкуство, и от всички други сфери на обществения живот. От 1982-ра е първият награден и сега - 2022-ра, аз съм последната удостоена с това отличие. Радвам се, вълнувам се, гордея се с това, защото български диригент получава високата награда".

Негово превъзходителство Хироши Нарахира отдели специално внимание на хористите. Разказа им за традициите в Япония. Пред БНР той посочи и какъв е символа на ордена "Изгряващо слънце, златни и сребърни лъчи":

„Мога да кажа, че този орден се връчва за изключителни заслуги за развитие на културния и международен обмен между Япония и България. Императорът даде този орден на маестра Караманова. Тя е диригент от 40 години на Детския хор на БНР и популяризира в България, Япония и страните по света японската култура и българската култура. Предизвиква възхищението на японката публика“.

Много емоции и вълнение изпитват представителите на японското посолство у нас, когато слушат изпълнението на японските песни от хористите, дори се просълзяват от вълнение, казва посланикът на Япония у нас. Той оценява високо усилията на маестра Караманова, която обогатява репертоара с нови японски песни всеки следващ сезон. Вълнува го лъчезарното й лице, което е винаги щастливо и усмихнато.

„Когато децата изпълняват песните, правят го с изключително желание и вдъхновение“.

„Маестра Венеция Караманова е и отличен педагог. Когато на някое дете му прилошее, много нежно и внимателно се приближава към него, за да го подкрепи. Усеща децата, това винаги ми е правило силно впечатление“.

„Много съм радостен, че занапред ще продължи да развива музикалния обмен, което е един своеобразен мост на приятелството и доброжелателството между нашите две страни. Пожелавам й, в името на ордена, който г-жа Караманова получи, ордена на „Изгряващото слънце, златни и сребърни лъчи“, да се превърне в един истински символ за задълбочаване на японо-българското приятелство и разбирателство и занапред.“




По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26