Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба „Следите на съвременното турско изкуство“ беше открита в София

„Следите на съвременното турско изкуство“
Снимка: галерия "Мисия"
Изложба със съвременно турско изкуство беше открита тази седмица в столичната галерия „Мисия“ към Държавния културен институт. Експозицията се организира с подкрепата на посолството на Република Турция в България и българското министерство на външните работи.  

100-годишнината от основаването на Република Турция е поводът за изложбата „Следите на съвременното турско изкуство“. Това е и първата експозиция за 2023-та в галерия „Мисия“, а на откриването присъстваха редица дипломати и разбира се турската посланичка у нас Айлин Секизкьок.  

„Следите на съвременното турско изкуство“

В експозицията представена живопис, скулптура и керамика на 33-ма добре познати в южната ни съседка творци като професорите Ергин Инан, Сюлейман Саим Текджан, Халил Акдениз, Айдън Аян и Мустафа Пилевнели. 

На откриването на изложбата гостува и един от доайените сред турските художници – проф. Деврим Ербил, определян като „поета на живописта“ заради увлечението си по природните пейзажи, ритъма и движението на живота. Проф. Деврим Ербил все още работи като преподавател в катедра „Изобразително изкуство“ на Академията за изящни изкуства в Истанбул:  

Синият цвят е цвят, който турците много харесват. Той се използва още от древни времена при направата на килими, прибори за хранене, чинии и различни произведения на изкуството. А то – изкуството, е помагало на старите турци да запълнят тази празнота, която им е давала пустинята и териториите, които те са обитавали.  

Днешните турци харесват най-вече синия и червения цвят, а един човек на изкуството трябва да обича всички цветове. Хората, които купуват моите творби, обикновено предпочитат синия и червения цвят. Затова и аз с удоволствие и любов използвам тези цветове активно. Турското изобразително изкуство и като цяло турското изкуство има много дълбоки следи. Притежаваме културно богатство, което е много рядко срещано в сравнение с други географски области. Има една среда на богата култура, която е създадена както от по-древните племена, така и от новодошлите.  

„Следите на съвременното турско изкуство“

Изкуството сближава хората, така че те да имат по-хубави дни. Ще бъдем много щастливи да приветстваме в нашата страна български художници, артисти, писатели и изобщо хора на изкуството, защото ние сме близки съседни и приятелски страни. Имаме и много съграждани, които живеят в България, както и обратното и вярваме, че те ще бъдат мост между двете култури и двете страни. Моят прадядо и моята прабаба са се преселили от България в Турция през 1900-та година. Затова и много бих искал да говоря сега на български, но на тези години трудно мога да науча езика“. 

Културното наследство на Анадола винаги е било във фокуса на творчеството на проф. Деврим Ербил. С огромното си историческо местоположение и природа Истанбул е една от неговите страсти. Това е градът в който той живее вече 60 години.  

Колекцията „Следите на съвременното турско изкуство“ може да се разгледа в галерия „Мисия“ до 10-и февруари. 

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42