Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нараства нуждата от хора с професия "Ръководител на полети"

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията

Снимка: Мила Младенова

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията "Ръководител на полети", като първата среща се проведе в София. Предстои такава среща на 10 март и 10 април. Посещение на летищните центрове за обслужване на въздушното движение ще има и във Варна на 16 март, а в Бургас на 17 март. Всички желаещи трябва да подадат своите заявки и да бъдат регистрирани на специалната форма в сайта на компанията. 

Между 2 500 и 3000 граждански самолети на денонощие прелитат над въздушното пространство на страната ни в най-натоварените периоди от годината. За година те са приблизително 1 милион. Нарастващият трафик поражда нуждата от повече хора, които да работят професията. 


Посетителите могат да присъстват на презентациите на експерти от BULATSA, да се запознаят на място с условията, които се предлагат за кариерно развитие.

Те могат отблизо да се запознаят с професията и да видят в реално време работата на Районния център за обслужване на въздушното движение и тренажора за бъдещи Ръководили на полети. 


В залата има много компютри, карти и диаграми, черни екрани със светлинки по тях, нанизани като съзвездия. С малко повече въображение можем да си представим, че се намираме в космически кораб, но в действителност това са хората, които направляват самолетния поток, преминаващ над територията на България сигурно и безопасно. 


За възникването на Държавно предприятие РВД и за смисъла на професията разказаха в лекция пред кандидати за работа ръководителите на полети Петър Георгиев и Константин Тунчев. 

Георги Пеев - генерален директор на BULATSA, посочи каква е целта на кампанията:

"Целта на отворените врати е да привлечем повече млади хора за професията "Ръководител на полети". В последните години има съществено увеличение на трафика породено от много фактори. Нашите планове показват, че са ни необходими доста на брой ръководители на полети. Правим постоянни кампании за подбор на млади хора. Качествата са комплексни. Трябва да могат да работят в екип, да издържат на напрежение, да взимат решения в дефицит от време и да са в добро здравословно състояние".

По думите му в следващите 10 години ще са необходими по 10 ръководители на полети на година. Между тях няма конкуренция, подчерта още той.


Пеев посочи още, че обучението включва теоретична и практическа част. След това обучаваните се поставят в реална оперативна среда с инструктор и с истински трафик. Това продължава около половин година, докато човекът придобие нужната професионална квалификация и бъде лицензиран, обясни той. 

За времето на обучение се изплаща стипендия, достатъчно висока, за да даде спокойствие за това време. Година и половина обаче кандидатите трябва да във върхова форма, като тестове се правят всяка седмица и по-често. 

Успеваемостта е 1 към 10 на база подалите документи, каза Петър Георгиев и добави: "Тъй като се предлагат и алтернативни позиции на кандидатите, които не са успели от тези, които започват обучение, може би 80-90% започват работа в рамките на предприятието".

Работата е тежка, изтощителна, с нощни смени, но заплащането е съизмеримо с това в другите европейски страни. 

Снимки: Мила Младенова


Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41