Нашата програма за превенция и лечение с хоризонт 2025 г. си е поставила за задача 50 на сто от случаите да бъдат диагностицирани и 60-70% от тях да бъдат лекувани.
Прекалено дълъг е периодът между диагностиката и лечението на тези пациенти и трябва да се скъси, смята проф. д-р Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология. По думите му сега се лекува много нисък процент от засегнатите от тези две инфекции.
Как и кога най-често хората разбират, че са заразени?
"Това са обикновено хора, които имат рисково поведение. Хора, които са използвали венозни наркотици. Тези хора извършват профилактични изследвания и се установява, че имат съответно Б и С хепатит."
По-голямата част от пациентите, които стигат до болничен център, са с клинични оплаквания и вече напреднали чернодробни заболявания. Това са хора над 45 годишна възраст, от т.нар. поколение на бейби бумърите, заразени в миналото поради използването на недостатъчно стерилизиран медицински инструментариум, поясни гастроентерологът пред БНР преди национален форум за преодоляване на хепатит Б и С в България.
"Тези инфекции са доста коварни. Само 15% от пациентите, инфектирани с хепатит С, развиват остър хепатит, пожълтяват и разбират, че са инфектирани. Останалите 58% развиват инфекция, без да имат никакви симптоми и това продължава десетилетия. Те просто нямат никакви оплаквания. В рамките на 30 години чернодробната болест вече е много напреднала."
При хепатит Б голяма част от възрастното население се разболява и само 15% става хроничен носител на тази инфекция, като една трета от тях могат да развият тежка чернодробна болест, посочи проф. Антонов в предаването "Хоризонт до обед".
Двата вируса се дължат различно. С хепатитът е известен като "тихият убиец" и е труден за откриване, подчерта той.
Според промени в наредбата за профилактичните прегледи вече може да се прави изследване за хепатит Б и С при хора над определена възраст - 40, 45, 50, 55 и 60 години, потвърди проф. Красимир Антонов.
Допълнително веднъж на 5 години здравноосигурените могат да се изследват за завишени чернодробни показатели. Това прави България една от малкото държави, които въвеждат национален скрининг за откриване на хронични хепатит Б и С.
"По този начин ще намерим тези пациенти, които не се чувстват болни и носят в себе си вируса. Това е единственият начин тези пациенти да бъдат открити – чрез такива скринингови програми."
Според него личните лекари са започнали да използват тези възможности, защото потокът на пациенти се е увеличил.
"Нашата задача е да уточним степента на чернодробното увреждане. Когато чернодробната болест е много напреднала, трябва да имаме предвид лекарствата, които използваме", коментира проф. Красимир Антонов.
При хепатит Б терапията на този етап не позволява изчистването на вируса от организма, а само потискането му. При хепатит С колкото по-рано се открие инфекцията, толкова и ефектът от терапията е по-висок.
Хепатит Б е много устойчив в околната среда, каза още проф. Антонов.
"Ако в миналото е бил кръвен начин на заразяване, сега е характерен половият начин на заразяване и т.нар. контактно-битов начин. Затова при тези пациенти трябва да се изследват както най-близките хора – семейството, така и хора, които често ги посещават, цялата рода на практика."
При хепатит С предаването на инфекцията се предава само по кръвен път - "трябва да има контакт на рана с рана, кръв с кръв."
"Смъртността е доста висока в световен мащаб. Между 3 и 4 милиона годишно починали вследствие на хепатит Б и С и усложненията, които предизвикват. Освен чернодробна увреда, могат да предизвикат и появата на първичен рак на черния дроб. Затова битката срещу вирусите е битка и профилактика за рака на черния дроб."
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..
Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..
ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..