Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Красимир Антонов: Хепатит Б и С са доста коварни инфекции. Двата вируса се държат различно

проф. Красимир Антонов
Снимка: Лилия Герчева

СЗО е издала директива до 2030 г. 90% от инфектираните с хепатит Б и С  да бъдат доказани, а от тях – 80 на сто да бъдат лекувани.

Нашата програма за превенция и лечение с хоризонт 2025 г. си е поставила за задача 50 на сто от случаите да бъдат диагностицирани и 60-70% от тях да бъдат лекувани.

Прекалено дълъг е периодът между диагностиката и лечението на тези пациенти и трябва да се скъси, смята проф. д-р Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология. По думите му сега се лекува много нисък процент от засегнатите от тези две инфекции.

Как и кога най-често хората разбират, че са заразени?

"Това са обикновено хора, които имат рисково поведение. Хора, които са използвали венозни наркотици. Тези хора извършват профилактични изследвания и се установява, че имат съответно Б и С хепатит."

Снимка: Алами/Ройтерс

По-голямата част от пациентите, които стигат до болничен център, са с клинични оплаквания и вече напреднали чернодробни заболявания. Това са хора над 45 годишна възраст, от т.нар. поколение на бейби бумърите, заразени в миналото поради използването на недостатъчно стерилизиран медицински инструментариум, поясни гастроентерологът пред БНР преди национален форум за преодоляване на хепатит Б и С в България.

"Тези инфекции са доста коварни. Само 15% от пациентите, инфектирани с хепатит С, развиват остър хепатит, пожълтяват и разбират, че са инфектирани. Останалите 58% развиват инфекция, без да имат никакви симптоми и това продължава десетилетия. Те просто нямат никакви оплаквания. В рамките на 30 години чернодробната болест вече е много напреднала."

При хепатит Б голяма част от възрастното население се разболява и само 15% става хроничен носител на тази инфекция, като една трета от тях могат да развият тежка чернодробна болест, посочи проф. Антонов в предаването "Хоризонт до обед".

Двата вируса се дължат различно. С хепатитът е известен като "тихият убиец" и е труден за откриване, подчерта той.

Най-съвременната апаратура за неинвазивно (без биопсия) диагностициране на вируса на хепатит C (HCV) е на разположение на специалистите от Военномедицинска академия (ВМА). Снимка: БГНЕС

Според промени в наредбата за профилактичните прегледи вече може да се прави изследване за хепатит Б и С при хора над определена възраст - 40, 45, 50, 55 и 60 години, потвърди проф. Красимир Антонов.

Допълнително веднъж на 5 години здравноосигурените могат да се изследват за завишени чернодробни показатели. Това прави България една от малкото държави, които въвеждат национален скрининг за откриване на хронични хепатит Б и С.

"По този начин ще намерим тези пациенти, които не се чувстват болни и носят в себе си вируса. Това е единственият начин тези пациенти да бъдат открити – чрез такива скринингови програми."

Според него личните лекари са започнали да използват тези възможности, защото потокът на пациенти се е увеличил.

"Нашата задача е да уточним степента на чернодробното увреждане. Когато чернодробната болест е много напреднала, трябва да имаме предвид лекарствата, които използваме", коментира проф. Красимир Антонов.

При хепатит Б терапията на този етап не позволява изчистването на вируса от организма, а само потискането му. При хепатит С колкото по-рано се открие инфекцията, толкова и ефектът от терапията е по-висок.

Хепатит Б е много устойчив в околната среда, каза още проф. Антонов.

"Ако в миналото е бил кръвен начин на заразяване, сега е характерен половият начин на заразяване и т.нар. контактно-битов начин. Затова при тези пациенти трябва да се изследват както най-близките хора – семейството, така и хора, които често ги посещават, цялата рода на практика."

При хепатит С предаването на инфекцията се предава само по кръвен път "трябва да има контакт на рана с рана, кръв с кръв."

"Смъртността е доста висока в световен мащаб. Между 3 и 4 милиона годишно починали вследствие на хепатит Б и С и усложненията, които предизвикват. Освен чернодробна увреда, могат да предизвикат и появата на първичен рак на черния дроб. Затова битката срещу вирусите е битка и профилактика за рака на черния дроб."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32