Изследванията на хормона за оценка на яйчниковия резерв при жените и на спермограмата при мъжете да станат част от ежегодните профилактични прегледи за хората между 18 и 35 години и да се заплащат от Здравната каса. Това предложение изпрати до здравното министерство в началото на седмицата омбудсманът Диана Ковачева.
От ведомството съобщиха за "Хоризонт", че предложението е дошло в края на януари и от фондация "Искам бебе", и вече се обсъжда с медицински специалисти и здравни експерти дали е възможно и целесъобразно тези изследвания да влязат в профилактичния пакет на здравноосигурените у нас.
Все повече хора на възраст от 25 до 35 години имат сериозно нарушена репродуктивна функция. Това показват наблюдения на екипа на фондация "Искам бебе", които подкрепят двойки с репродуктивни проблеми. Наблюденията са от последните пет години, разказа Мария Янева, председател на фондацията. Затова оттам смятат, че изследванията за репродуктивност трябва да се правят редовно в младата възраст на жената и на мъжа.
При жените антимюлеровият хормон, който показва яйчниковия резерв, е сред основните фактори при кандидатстване за финансиране на ин витро процедури от Центъра за асистирана репродукция. По данни на фондацията изследването на този хормон в момента струва средно около 50 лева. Ако бъде включено в годишния профилактичен пакет, заплащан от Здравната каса за жени от 18 до 35 години, би дало добър поглед за планиране на раждане, а при наличие на проблем да се намери решение навреме.
Мария Янева припомни резултатите от национално представително социологическо проучване, проведено преди две години, които показват, че възрастовата граница за раждане на първо дете в София е 30 години и половина. Друг резултат е нарастване на двойките със стерилитет – от 145 хиляди през 2014-та година на 290 хиляди през 2021-ва. В същото време тенденцията е към фондацията да се обръщат двойки, които искат да станат родители след навършване на 40 години.
Дали изследванията за репродуктивните способности на младите хора ще се поемат от Здравната каса зависи от здравното министерство, което трябва да подготви нормативни промени. Това ще се случи, след като експерти кажат дали това е целесъобразно и какви са очакваните резултати от разширяването на профилактичния пакет на българите.
Междувременно фондация "Искам бебе" и БТА започнаха кампанията "Родители навреме".
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...