Вместо да улеснява предоставянето на услугите, националната карта може да се окаже неефективна и подвеждаща, потвърди в интервю за БНР Марияна Сирийски от "Светът на Мария". Организацията подпомага лица с интелектуални затруднения.
Законът за социалните услуги цели да улесни достъпа до индивидуализирана подкрепа, обясни тя.
Самият закон залага списък от 10 социални услуги, като се изисква трансформирането на съществуващите услуги до тези 10, а това трансформиране е сложно, посочи Сирийски.
По думите ѝ целта на тази трансформация е съществуващите услуги да станат още по-достъпни, още по-ефективни и да предоставят комплексна подкрепа.
"Един човек идва при нас в дневния център и той има нужда от дневна грижа, да прекара смислено деня си в развитийни дейности. Той има нужда обаче и от терапия – специализирани занимания, има нужда и от рехабилитация на свои затруднения, има нужда от обучение в различни дейности за независим живот, има нужда от подкрепа за трудови умения. Този принцип, който сега е заложен в методиката, ограничава нас като доставчик да предоставяме само една от тези пет - дневна грижа, а останалите услуги за подкрепа да ги спрем, което е нелепо", коментира Миряна Сирийски в предаването "Хоризонт до обед".
Дневната грижа, оставена сама и изоставена от всички останали услуги, се превръща в детска градина, категорична е тя.
"Хората са личности. Независимо от естеството на проблема им, не можеш да кажеш – аз ще реша този проблем само с едно-единствено средство. (…) Всички очакваме, че системите, които ползваме, подхождат към човека като личност. Не можем с административни действия, на ниво методика за планиране, да ограничим за десет години – тази методика се приема за 10 години напред, да ограничим така разпространението на социалните услуги в страната, че да не бъде възможно хората да ползват тази комплексна подкрепа!"
Неправителствените организации, подписали писмото с настояване методиката да се промени, очакват въпросът да бъде обсъден на среща на Националното сдружение на общините в четвъртък и петък, а следващата седмица да поканят и тях.
Цялото интервю с Миряна Сирийски чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..