Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Василева: Държавата да организира безплатни курсове по български за украинците, останали тук

Украинските бежанци са високообразовани и много квалифицирани. За нас ще бъде голям късмет, ако успеем да ги задържим, смята тя

Снимка: архив

Държавата трябва да предостави безплатни курсове по български език на украинците, останали у нас, за да се интегрират, като си намерят работа. 

Това мнение изразява в интервю за БНР Мария Василева, която съдейства за организирането на такъв курс в частната академия "Никола Тесла" в София. Средства за провеждането на курсовете се набират чрез дарения.

"Хората, които търсят работа, са високообразовани и изведнъж се оказва, че те са непригодни. Какво предлагат на пазара на труда – нискоквалифицирани дейности. Украинците, които са потърсили подслон у нас, не могат да оцелеят, без да знаят български език и да си потърсят някаква работа", коментира Мария Василева в предаването "Хоризонт до обед".

"През приятели и колеги журналисти се поиска помощ за семейство, което се обучава там на български език, но не могат да намерят работа. Много ми беше странно, че мога да активирам отново руския си език – трябваше да се превежда и в бюрото по труда, след това при потенциалните работодатели", спомня си тя.

Тези бежанци, които са използвали България като транспортен хъб, вече са се отлели към други европейски държави. Останалите тук се опитват да си намерят работа, подчертава Мария Василева.

"Държавата трябва да им предостави тези безплатни курсове, а не частни организации, каквато е академия "Никола Тесла", категорична е тя. По думите ѝ МОН трябва да активира своите центрове за чуждестранно обучение.

"Дори, ако щете, трябва с приоритет да им се признаят дипломите."

За година само в София 1000 украинци са пожелали да учат български език, съобщи още Василева, позовавайки се на информация от курсовете към "Тесла".

"За да можеш да се впишеш, трябва да можеш да говориш езика на държавата домакин. Как декларираме, че искаме тези хора да останат у нас? Те са високообразовани, много квалифицирани. За нас ще бъде голям късмет, ако успеем да ги задържим."

В курса, който Мария Василева е организирала през миналото лято, е имало от 13-годишно момиче до пенсионери.

"Те самите бяха объркани и не очакваха, че ще изкарат още една зима в България. Психологически трябваше да си наместят отново пъзелите на живота. Не гледаха българска телевизия. Следяха само новините от вкъщи, от Украйна. За да можем да трептим на една честота, започнах да гледам украинска телевизия. Разбрах колко е страшно."

Ние сме в грях към таврийските българи, смята Василева, която разказва историята на Оксана Романова от Бердянск.

"Оксана е начална учителка. Тя е тук с двамата си сина. Това, което тази жена ми разказа, е едно достойнство, което поколения наред в рода на тези българи е запазено и съхранено. (…) Разбрах нещо, което те повтаряха непрекъснато – Украйна няма да падне на колене. (…) Войната, която е започнала в 4 часа сутринта – ти скачаш, грабиш… Много от тях са в България със своите домашни любимци. (…) Бях изумена, когато разбрах, че заплатата там на учител е 360 лева… Ако имаш много години натрупан стаж, може да се вдигне до 600, но толкова. Това видях аз."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03