Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Василева: Държавата да организира безплатни курсове по български за украинците, останали тук

Украинските бежанци са високообразовани и много квалифицирани. За нас ще бъде голям късмет, ако успеем да ги задържим, смята тя

Снимка: архив

Държавата трябва да предостави безплатни курсове по български език на украинците, останали у нас, за да се интегрират, като си намерят работа. 

Това мнение изразява в интервю за БНР Мария Василева, която съдейства за организирането на такъв курс в частната академия "Никола Тесла" в София. Средства за провеждането на курсовете се набират чрез дарения.

"Хората, които търсят работа, са високообразовани и изведнъж се оказва, че те са непригодни. Какво предлагат на пазара на труда – нискоквалифицирани дейности. Украинците, които са потърсили подслон у нас, не могат да оцелеят, без да знаят български език и да си потърсят някаква работа", коментира Мария Василева в предаването "Хоризонт до обед".

"През приятели и колеги журналисти се поиска помощ за семейство, което се обучава там на български език, но не могат да намерят работа. Много ми беше странно, че мога да активирам отново руския си език – трябваше да се превежда и в бюрото по труда, след това при потенциалните работодатели", спомня си тя.

Тези бежанци, които са използвали България като транспортен хъб, вече са се отлели към други европейски държави. Останалите тук се опитват да си намерят работа, подчертава Мария Василева.

"Държавата трябва да им предостави тези безплатни курсове, а не частни организации, каквато е академия "Никола Тесла", категорична е тя. По думите ѝ МОН трябва да активира своите центрове за чуждестранно обучение.

"Дори, ако щете, трябва с приоритет да им се признаят дипломите."

За година само в София 1000 украинци са пожелали да учат български език, съобщи още Василева, позовавайки се на информация от курсовете към "Тесла".

"За да можеш да се впишеш, трябва да можеш да говориш езика на държавата домакин. Как декларираме, че искаме тези хора да останат у нас? Те са високообразовани, много квалифицирани. За нас ще бъде голям късмет, ако успеем да ги задържим."

В курса, който Мария Василева е организирала през миналото лято, е имало от 13-годишно момиче до пенсионери.

"Те самите бяха объркани и не очакваха, че ще изкарат още една зима в България. Психологически трябваше да си наместят отново пъзелите на живота. Не гледаха българска телевизия. Следяха само новините от вкъщи, от Украйна. За да можем да трептим на една честота, започнах да гледам украинска телевизия. Разбрах колко е страшно."

Ние сме в грях към таврийските българи, смята Василева, която разказва историята на Оксана Романова от Бердянск.

"Оксана е начална учителка. Тя е тук с двамата си сина. Това, което тази жена ми разказа, е едно достойнство, което поколения наред в рода на тези българи е запазено и съхранено. (…) Разбрах нещо, което те повтаряха непрекъснато – Украйна няма да падне на колене. (…) Войната, която е започнала в 4 часа сутринта – ти скачаш, грабиш… Много от тях са в България със своите домашни любимци. (…) Бях изумена, когато разбрах, че заплатата там на учител е 360 лева… Ако имаш много години натрупан стаж, може да се вдигне до 600, но толкова. Това видях аз."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01