Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Голяма част от надзора в проектирането е напълно фиктивен"

Инж. Красимир Кърпаров: В София има една камара разломи, които са застроени

Други важни агломерации, които могат да бъдат засегнати от разломни зони, са Перник, Благоевград, Пловдив, Асеновград, Пазарджик, Първомай и Велико Търново

Снимка: Таня Милушева

Голяма част от надзора в проектирането е напълно фиктивен, заяви пред БНР инж. Красимир Кърпаров - член на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. 

"Това се дължи на начина на работа на тези фирми. Те се регистрират с един списък със специалисти, които имат диплома по съответната строителна специалност, и някакъв 5-годишен стаж, но дали са го работили това нещо - няма значение. Това е един списък, проформа, от "мъртви души", които дали извършват тази дейност изобщо не е ясно. Това, което в голяма част от дейността се извършва, е преписване на записките на проектантите, без реални проверки по същество на самия проект", обясни той в интервю за предаването "Хоризонт до обед". И добави:

"В процеса на надзора, когато той няма назначени хора на щат, управителят на фирмата, който обикновено е фирма от 1 човек, подписва всички специалисти, тъй като няма задължително удостоверяване на подписите. Дали ще го имитира или ще си сложи собствения подпис, това е без значение. В крайна сметка този специалист от списъка не извършва съответната дейност, съответно управителят пенкилер се упражнява".

По думите му когато европейските фирми дойдат у нас, много бързо научват порочните практики:

"За да са абсолютно в час с тези нововъведения, порочни практики, си наемат български подизпълнители. Общо взето западната фирма се явява фасада, а реално на място много често са българските подизпълнители. Това пак е с цел печалба, защото по този начин западната фирма си минимизира разходите". 

Инж. Красимир Кърпаров направи паралел между България и Турция:

"Този начин на стопански живот, на сектор "Строителство", какъвто е в Турция - едно такова икономическо обвързване между проектант, строител и надзор може да доведе до много тежки резултати при такива събития. В Турция строителните предприемачи са си организирали и проектантски фирми, и надзорни фирми и всичко това е с цел печалба, от алчност, спестява се от всичко. При нас ситуацията е сходна. Няма законова забрана строителна фирма да си има и проектантска, и надзорна". 

Ставаме съучастници, ако не съобщаваме за преустройства и премахване на носещи стени без проект и експертиза, категоричен е експертът и обясни:

"Ставаме съучастници в бъдещо самоубийство. Когато се правят премахвания на стени, по-сериозни преустройства, приобщаване на покриви и надстрояване, трябва да се направи преоценка на цялата сграда, а не с едно становище да се минава метър. Хората не трябва да мълчат. В нормативната база е казано, че сградата трябва да има технически паспорт при реконструкция и преустройства, но това се заобикаля. Трябва да се спрат тези заобиколни пътеки, за да бъдат сградите сигурни. Паспортите трябва да се сложат в публичен регистър и всеки, който си купува жилище в тази сграда, да има информация какво купува, в какво състояние, да не е в окаяно състояние".

В строителните норми по сеизмично инженерство строителство върху разломни и свлачищни зони е забранено, подчерта инж. Кърпаров. По думите му има регистър на свлачищата, за разломите обаче - не - не се знае те къде са: 

"В София има една камара разломи, които са буквално застроени. Строено е върху тях, а те не са малки. Това са Витошката яка и селата, които са по северната яка - Подгумер, Лукорско - там е старопланински разлом. Отделно през града минават една камара други по-малки разломи, които също са не малко опасни, като например по Владайската река, в "Горна баня", "Овча купел". Всичките тези минерални извори, които са избликнали, са бликнали, защото земята се е сцепила, водата е влязла километри надолу и се е нагряла с температурата, която излиза. Софийското земетресение през 1858 г. - тогава се разцепва земята и тогава избликват и тези извори. То е било с магнитуд около 6,5 по Рихтер". 

По думите му други важни, подобни на София агломерации, които могат да бъдат засегнати от разломни зони, са Перник, Благоевград, Пловдив, Асеновград, Пазарджик, Първомай и Велико Търново

АЕЦ "Белене" не е в разломна зона, успокои инж. Кърпаров. По думите му площадката е много добре проучена. Според него от сеизмична гледна точка там няма проблем.

Експертът предупреди, че има планове за един бъдещ язовир в близост до разлом

"Това задължително трябва да се проверява, защото скъсването на язовирна стена може да доведе до голяма трагедия, по-голяма от самото земетресение". 

Според него язовирите, които имаме, трябва да се обследват. "Ако не е направено микросеизмично райониране и картиране на разломите в близост, трябва да се направи", подчерта той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35