От ГЕРБ – СДС заявиха, че ще подкрепят искането на колегите си от Демократична България за преместването на монумента от центъра на София в музей. От ВМРО са на мнение, че в Княжевската градина трябва да бъде изграден монументален комплекс на основателите на българката държава.
От БСП организират жива верига в защита на паметника, обявиха от градската организация.
"Надписът не отговаря на истината", казва Петър Станков. Той е бил първият председател на Столичния общински съвет след демократичните промени. Той разказва за взетото през 1993 г. решение паметникът да бъде демонтиран от центъра на София.
"Тогава Янчулев ( един от кметовете на София след 1989 г. – бел. ред.) малко се огъна. С министъра на вътрешните работи измислиха, че било държавна собственост, че не може. Макар че бяха дошли тук кранове за демонтиране. Всеки път се разбунват духовете и след това – без резултат."
По онова време СДС е имал голямо мнозинство в Общинския съвет, спомня си Станков. Сега той възприема постъпката на мъжа, счупил паметната плоча, като активизиращо действие, "защото даже и на комунистите, които си гледат тяхното любимо творение, сигурно не им е приятно".
Руди, който е роден през 1996 г. в Берлин, харесва паметника, защото има спомени от това място, но същевременно разбира българите, които не го харесват.
"Аз нямам връзка с Русия. Знам вашата история с Русия. Русия сега има много конфликти с Източна Европа, но този паметник няма връзка с днес", споделя той.
"Докладът няма абсолютно никаква правна тежест. Приемането означава просто Фандъкова да попита областния управител какво може да се направи с паметника. Това се прави само заради изборите", коментира пред БНР общинският съветник от БСП Николай Николов.
"Историята трябва да се пази и да не се подменя. Откакто беше счупена тази плоча, десните сили започнаха да се надигат", заяви той.
Този паметник не може да бъде премахнат. Няма такава технология, с която да бъде преместен, а това значи, че трябва да бъде унищожен, подчерта общинският съветник.
"Историята е такава, каквато е. Ние сме държава с традиции, с многовековна история и тази история трябва да се казва, каквато е. Историята не трябва да се зачерква, както го правим в последните 2-3 десетилетия, подменяме историята в учебниците", казва Йордан от Кюстендил.
Паметникът е на всички, не само на софиянци, изтъква друг гражданин на Кюстендил. По думите му, "група хора, исторически невежи, искат да премахнат един паметник, който е на цялата страна".
"Възмущение изпитваме. Паметта се променя. Смешно е, глупаво е да се воюва с паметници. Срамно, недостойно", изтъква жена от Перник и пита – така ли правят във Виена и Берлин с паметниците на Съветската армия.
"В една Германия има съветски паметници, на които не се посяга."
Всички изразени мнения чуйте в звуковия файл.
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа...
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..
Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..