Това мнение изрази в интервю за БНР политологът проф. Тодор Галунов, преподавател във Великотърновския университет и автор на книги за избирателните системи и парламентарните избори в България.
Според него е налице несигурност на партиите, както и неувереност на гражданите спрямо тези партии.
"Този политически водел, тези политици се въртят постоянно и българският политически живот изостава откъм иновация – приемственост. Когато постоянно ти се натрапват едни и същи лица, едни и същи идеи, едни и същи листи – това спира избирателя."
Партиите трябва сериозно да се замислят за своите послания, защото 40:60% (гласуващи спрямо негласуващи – бел. ред.) е "почти червен картон от избирателите", подчерта Тодор Галунов. Според него емоцията вече надделява, "щом 60% отказват разговор дали да гласуват".
"Ако не се получи кабинет и заминем на още едни избори, тази тенденция ще се задълбочи до степен хората да не вярват в парламентарната демокрация като най-добрата форма на политическо представителство. Изборите имат за цел да излъчат пъстър парламент. Този плюс на демокрацията в момента в България се е превърнал в минус. Едва ли не има мечта изборите да дадат резултат, при който една партия доминира."
Счупвайки рекорда по избори, политиците трябва да си направят изводите, посочи той в предаването "12+3".
Умората е взаимна – и при избирателите, и при политиците, смята проф. Галунов.
Запитан дали партиите отиват на тези избори с идеята да не правят сега правителство, за да се пазят до местния вот през есента, той изтъкна, че "по-скоро се върви към пазене, което ще бъде държавническа грешка".
Предварително евентуалният бъдещ кабинет се натоварва с очаквания да оправи всички проблеми на държавата, отбеляза още той.
Твърде е възможно да има фотофиниш, прогнозира политологът. По думите му това няма да помогне много за съставянето на кабинет.
Пъстротата на представителство в парламента не би трябвало да е предпоставка за политическа нестабилност, категоричен е Тодор Галунов. Той призова "дребните сметки да бъдат преодолени, защото това е демокрацията".
"Някои ще гласуват с отвращение, но някои ще гласуват и с надежда", обобщи преподавателят.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..