Това мнение изрази в интервю за БНР политологът проф. Тодор Галунов, преподавател във Великотърновския университет и автор на книги за избирателните системи и парламентарните избори в България.
Според него е налице несигурност на партиите, както и неувереност на гражданите спрямо тези партии.
"Този политически водел, тези политици се въртят постоянно и българският политически живот изостава откъм иновация – приемственост. Когато постоянно ти се натрапват едни и същи лица, едни и същи идеи, едни и същи листи – това спира избирателя."
Партиите трябва сериозно да се замислят за своите послания, защото 40:60% (гласуващи спрямо негласуващи – бел. ред.) е "почти червен картон от избирателите", подчерта Тодор Галунов. Според него емоцията вече надделява, "щом 60% отказват разговор дали да гласуват".
"Ако не се получи кабинет и заминем на още едни избори, тази тенденция ще се задълбочи до степен хората да не вярват в парламентарната демокрация като най-добрата форма на политическо представителство. Изборите имат за цел да излъчат пъстър парламент. Този плюс на демокрацията в момента в България се е превърнал в минус. Едва ли не има мечта изборите да дадат резултат, при който една партия доминира."
Счупвайки рекорда по избори, политиците трябва да си направят изводите, посочи той в предаването "12+3".
Умората е взаимна – и при избирателите, и при политиците, смята проф. Галунов.
Запитан дали партиите отиват на тези избори с идеята да не правят сега правителство, за да се пазят до местния вот през есента, той изтъкна, че "по-скоро се върви към пазене, което ще бъде държавническа грешка".
Предварително евентуалният бъдещ кабинет се натоварва с очаквания да оправи всички проблеми на държавата, отбеляза още той.
Твърде е възможно да има фотофиниш, прогнозира политологът. По думите му това няма да помогне много за съставянето на кабинет.
Пъстротата на представителство в парламента не би трябвало да е предпоставка за политическа нестабилност, категоричен е Тодор Галунов. Той призова "дребните сметки да бъдат преодолени, защото това е демокрацията".
"Някои ще гласуват с отвращение, но някои ще гласуват и с надежда", обобщи преподавателят.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...