Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Желев: Емпатията обединява книгите, номинирани за Наградата за литература на ЕС

Светлозар Желев
Снимка: БГНЕС

Кой ще спечели Наградата за литература на Европейския съюз ще стане ясно на Панаира на книгата в Лайпциг на 28 април. Писателят Светлозар Желев тази година е част от журито в конкурса, който вече е с нов регламент. Тази година номинираните книги са 13

Според новите правила победителят получава 20 000 евро награда. От тях 10 000 са за превод на книгата и издаването й на английски език, а останалите - лично за автора. Петимата подгласници също получават парична награда – по 10 000 евро, от които половината са за превод и издаване, а останалите – за писателя. 

До миналата година наградата се връчваше от национални журита - всяка година 13 или 14 национални журита излъчваха 13 или 14 победители и се получаваха огромни разлики в нивото на победителите. От 2022 г. регламентът гласи, че националните журита излъчват номинации за наградата, а международно жури избира един победител и петима подгласници.  

Заради ротационния принцип на участие, който остава непроменен, България тази година не е включена в Наградата за литература на Европейския съюз. Наш автор ще бъде номиниран от национално жури през 2024 г. 

Първият носител на Наградата за литература на ЕС според новия регламент е Ива Пезуашвили от Грузия. Тази година номинирани са Аг Аполони (Косово), Анна Оспелт (Лихтенщайн), Иида Раума (Финландия), Илия Джурович (Черна гора), Джеф Шинкер (Люксембург), Лусин Харатян (Армения), Марит Капла (Швеция), Мартина Видаич (Хърватия), Мод Симоно (Франция), Ондрей Щиндл (Чехия), Сабина Якубовска (Полша), Тонис Тотсен (Естония) и Хари Н. Спану (Кипър). 

Освен Светлозар Желев, в международното жури са още Андрей Курков (Украйна), Хенрик Франке (Норвегия), Имре Барна (Унгария), Кукла МакЛеоси (Гърция), Шарън Галант (Белгия) и Шийла О'Райли (Великобритания). 

При оценката на книгите Желев ще се води от литературното качество и европейските ценности

"Ще се опитаме да изберем книгата с най-важното послание... Книгите са изключителни с високо литературно качество. Тези награди дават възможност да научим повече за другите, за техните проблеми, за техния светоглед. Но хуманизмът и емпатията е това, което ги обединява". 

Светлозар Желев е роден през 1974 г. в Ямбол. Завършил е математическа гимназия, история в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а след това и "Корпоративен мениджмънт" в "Оупън юнивърсити", в Лондон. Съучредител е на фондация "Елизабет Костова". Бил е директор на Националния център за книгата към НДК. От края на 2017 г. е член на обществения съвет на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Автор е на книгите "Опитай това", "Храната, начин на употреба, или гурме за напреднали", "България за напреднали". 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30