"Първо записвам суровият звук - (т.нар. звуков дизайн ), който след това преминава през една доста сериозна компютърна обработка, докато стигне до крайният вариант, който се използва в трейлърите. Понякога от едно почукване или удар става една голям експлозия, каза Тихомир Христозов, специален гост на "Понеделник вечер" по програма "Хоризонт" на БНР.
От пет годишен свири на гайда и пиано, обича музиката от дете.
Напоследък доста често чуваме името на Тихомир Христозов. Заради композициите му, които намериха място в трейлъра на спечелилия Оскар за най-добър анимационен филм „Пинокио“ на режисьора Гийермо дел Торо.
Звукови дизайни на Тихомир са ползвани в едни от най-успешните филми на нашето време. Това са втората част на "Аватар", „Усмивката“, Джурасик свят – Господство“, последните продължения на култовите поредици „Писък“ и „Хелоуин“, които са само част от филмите, за чиито рекламни кампании Тихомир е правил музика и звукови дизайни.
Христозов е много щастлив от участието си с някои отделни звуци в "Аватар", който за него е шедьовр.
"Имам в студиото си много инструменти в студиото си - цигулки, контрабаси, всякакви етнически инструменти. Хората не си дават сметка как точно се е получил в киното този трейлър. Много дълго разработване и сложност на този звуков дизайн. Аз записвам много струнни инструменти. Така е и при "Писък 5". Всичко може да стане хитов трейлър от един удар, едно щракване на врата...", споделя още той пред БНР.
Трейлърите на Пинокио и Аватар определено са впечатлили милиони хора по света.
Как започва пътят на Тихомир, свързан с композирането и звуковия дизайн:
"От дете правех опити да наслагвам музика. Но знаех, че само киното и игрите ще отворят вратите ми към големите трейлъри.
В тях можеш да правиш много и различни неща...като стилове и изисквания.
Но вече съм наясно, че трябва да се работи много и бързо в тази индустрия, защото конкуренцията е много голяма.
Обаче свикнах - в тази работа няма компромиси - трябва да влезеш в сроковете, да го харесат, да бъде качествено, тагава си ОК. Иначе конкуренцията те смила..., сподели още Христозов.
Още по темата в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..