Напоследък стана много модерно да се коментира кога сме под въздействието на т. нар. ретрограден Меркурий и кога не. За всички неизкушени от астрологията – в момента сме. По този повод "Изотопия" се изкуши да се разрови из родните езотерични, телевизионни и парламентарни архиви, за да извади на бял свят най-доброто, свързано с планетата и влиянието ѝ.
Според астролозите в определени седмици през годината ретроградният Меркурий затруднява комуникацията между хората, те не се разбират и не би следвало да подписват договори, нито да взимат важни решения като например да правят правителство. Но е време да поправят стари грешки.
Не е като Нощта на Хатор, както разказваше телевизионният "вълшебник" Илиян за 2,40 лв. на минута, импулсният повелител на още по-вълшебната катерица Беатрис, който се екзалтираше от египетската богиня на любовта.
Заедно с Беатрис Илиян усещаше "невероятната сила от Сириус", която се сипеше връз него и катерицата, за да помагат на окаяните зрители срещу тлъсто заплащане.
Може би именно за случаи като влиянието на ретроградния Меркурий Илиян пазеше своята специална магия "Мауруру мауруру тонгата кое". Това според него е "рарутонгански ритуал за отключване на късмета". Каквото и да значи това, но премахвало "всякакъв негатив".
Да направим обоснованото предположение, че всяка себеуважаваща се вълшебна катерица знае следния факт: ретроградността е обичайно явление за всички планети в Слънчевата система.
Планетите се движат над Земята от запад на изток, обратно на часовниковата стрелка. Това е нормалното им прогресивно движение. Когато планетата навлезе в период на ретроградно движение, изглежда сякаш се движи в противоположна посока. Но планетите се движат “назад” само за наблюдаващите ги от Земята. Дали във времената на богинята Хатор са разчели лоши поличби в това? Възможно е. Според учените хора и катерици обаче ретроградното движение е илюзия, провокирана от нашата гледна точка към небесните тела и от скоростта, с която те се въртят около Слънцето.
Меркурий е най-бързата планета в Слънчевата система. Прави пълно завъртане около Слънцето за 88 дни. Следователно настига Земята три-четири пъти в годината и е ретрограден за около три седмици.
Седмици, в които за никого не е лесно. Особено ако предстоят съдбовни мигове.
Каквито явно бяха времената за Бойко Борисов и ГЕРБ през 2016 г. Тогава лидерът на партията отказа да назове кандидата си за президент преди да мине ретроградният Меркурий. "Има го и това, между другото, малко на шега. (…) Катя Захариева най ме тормози с това: "Идва ретрограден Меркурий!". Аз като… А той вече дошъл", заключи уж шеговито, уж напълно сериозно Борисов.
Звездите ли им го говорят, питахме се тогава... Досущ като гигантската глава на Мирон, който редовно ни осведомяваше първо в "Сблъсък", после в "Шоуто на Иван и Андрей" какви ги говорят звездите. И тези горе, и тези долу.
С астрологичните капризи на небесните тела отдавна се съобразяват не едно и две тела на Земята. И така до днес или поне до преброените дни на предишния 48. парламент, когато зам.-преседателят Росен Желязков от ГЕРБ-СДС – сега цял-целеничък председател, омиротвори Георги Свиленски от БСП и Цончо Ганев от "Възраждане" с парламентарен хороскоп и предупреждение да се внимава с личните обяснения на петък 13-и, при това в ретрограден Меркурий, когато "възприятията са объркани".
Изглежда ретроградният Меркурий е превърнат в култ от политическия хайлайф, но Космосът е истински открит само за съзнанията на политическия ъндърграунд. Пресният пример е Георги Георгиев – Готи в един от безплатните диспути по БНТ в последната кампания, в "Панорама" с Бойко Василев:
"Галактическа федерация на светлината, която е като Европейския съюз – нито е галактическа, нито е федерация, нито е на светлината", замъгли съзнанията ни Готи в коментар кой ни управлява. Според него извънземни ни пръскат с бойни отровни вещества.
Ретроградният Меркурий не е повод само за фатализъм. Български съвременен артист, добре познат на "Изотопия", го доказа като му посвети изложба през 2017 г.
Не би било зле политиците да се понаучат на това-онова от хората на изкуството, за да са истински звезди нейде около ретроградните планети в Слънчевата система. Кокимото направи цяла изложба само в периодите на ретроградния Меркурий. И те биха могли да спретнат нещо повече от обичайното. А обичайното е ясно – обвинения в "глупости" и "внушения" между "фракции от ултраси", както наскоро ги нарече председателят Желязков.
И въпреки самопризнанието на Манол Пейков от ПП-ДБ, че въображението му е безкрайно, надали всички 240 депутати се гордеят със същото или поне с въображението, демонстрирано в пародийния сайт Не!Новините през 2014 г., когато съвсем сериозно прочетохме:
"Вълшебната катерица Беатрис е родила 3 катеричета и така се класира към листата Евромайки, с която новият месия на политическата сцена у нас Николай Бареков ще щурмува Европарламента през май."
Сигурно Беатрис е спечелила, но е евродепутат в Галактическия сенат. И от там ни предупреждава, а Атанас Михнев от "Продължаваме Промяната" я е чул на 4 май миналата година, тоест осем години след влизането ѝ в космическата депутатска хралупа. Тогава от парламентарната трибуна Михнев почете най-важния за феновете на "Междузвездни войни" ден и пожела силата да бъде с депутатите.
На кълката на ретроградния Меркурий може да се полежи до средата на май, но и Плутон е ретрограден. Е, да, той остана извън списъка на планетите в Слънчевата система, но пък не са ли това просто научни подробности под взора на Хатор?
Какво сътвориха дотук отбрани дами и господа ретрогради, докато небесните тела и катерици го позволяват – чуйте в звуковия файл!
Снимки: Pixabay, БГНЕС, Vbox 7
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..