Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита и Доминика Халачеви от Чикаго за здравословното хранене и живота в Америка

3
Снимка: Личен архив
Сестрите Маргарита и Доминика Халачеви живеят в Чикаго. Имат  компания за здравословно хранене и организиране на сватбени и други тържества. Спечелили са доверието не само на българите, но и на много америкасндки клиенти.

С рецептите,които специално подбират и изпращат на своята майка, успяват не само да задържат развитието на сериозно заболяване, но и да подобрят в определена степен състоянието й.

Архитектура, икономика, здравословно хранене, множествена склероза, организиране на сватби, рождени дни и всякаки тържества - това е светът на Маргарита и Доминика Халачеви.


Младите жени се опитват да съчетаят  тези почти несъвместими понятия. Едната е с диплома по архитектура, другата по икономика.

Момичета искат да помогнат на майка си ,която от 38 годишна възраст страда от множествена склероза. Затова и преди 5 години правят компания  за здравословно хранене по специални рецепти и  със специални съставки. През седмицата приготвят храна за клиентите и за много от  българските детски градини в Чикаго, а в почивните дни организират сватби и различни други тържества.  Доминика идва преди 10-тина години.

Маргарита пристига първа на студентска бригада и казва,че  Америка я посреща  съвсем не според очакванията:

"Мръсни улици, хора седящи и  лежащи по земята, затрупани  кофи с боклук, беше американската реалност, с която се сблъсках часове след като кацнах тук и абсолютно различна от това, което бях виждала  по филмите.
Личен архив
По студентска програма бях разпределена да работя в едно заведение ,ресторант в Уисконсин. Беше натоварено, но пък беше весело. Бяхме чудесна група български студенти, които работихме здраво, но пък се подкрепяхме и използвахме всеки един момент да се наслаждаваме на екскурзията си.

После останах и реших да продължа обучението си тук. Прехвърлих кредит часовете си от България по "Архитектура".
Първоначално започнах да работя за американска компания тук, но след това се омъжих. Родих. Въпреки плановете ми да се върна на работа,  след раждането на дъщеря ми в момента, в който я хванах в ръце плановете ми  драстично се промениха  и реших, че връщането ми на работа ще бъде отложено за момента. Както и сега, майчинството в Америка е максимум три месеца, които могат да бъдат разпределени между бременността и времето след раждане, които са и неплатени, разказа в  рубриката “Америка - илюзии и реалности” в предаването "Закуска на тревата" Маргарита Халачева.

"Когато на майка ми беше поставена диагнозата множествена склероза, след разговори с лекари и диетолози тук в България все повече ставаше ясно, че начинът на живот и хранене оказва голямо влияние върху здравословното състояние и върху имунната система на хората с автоимунни заболявания. Тогава решихме да направим кухня, която всъщност да улеснява живота на хора в подобни ситуации. При майка ни със сигурност има вече резултат. Тя се чувства добре.

Аз съм привърженик на идеята, че хората трябва да мечтаят. Дали  мечтата е американска или българска - няма значение - тя трябва да се усъвършенства и надгражда, смята Халачева.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10