Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита и Доминика Халачеви от Чикаго за здравословното хранене и живота в Америка

3
Снимка: Личен архив
Сестрите Маргарита и Доминика Халачеви живеят в Чикаго. Имат  компания за здравословно хранене и организиране на сватбени и други тържества. Спечелили са доверието не само на българите, но и на много америкасндки клиенти.

С рецептите,които специално подбират и изпращат на своята майка, успяват не само да задържат развитието на сериозно заболяване, но и да подобрят в определена степен състоянието й.

Архитектура, икономика, здравословно хранене, множествена склероза, организиране на сватби, рождени дни и всякаки тържества - това е светът на Маргарита и Доминика Халачеви.


Младите жени се опитват да съчетаят  тези почти несъвместими понятия. Едната е с диплома по архитектура, другата по икономика.

Момичета искат да помогнат на майка си ,която от 38 годишна възраст страда от множествена склероза. Затова и преди 5 години правят компания  за здравословно хранене по специални рецепти и  със специални съставки. През седмицата приготвят храна за клиентите и за много от  българските детски градини в Чикаго, а в почивните дни организират сватби и различни други тържества.  Доминика идва преди 10-тина години.

Маргарита пристига първа на студентска бригада и казва,че  Америка я посреща  съвсем не според очакванията:

"Мръсни улици, хора седящи и  лежащи по земята, затрупани  кофи с боклук, беше американската реалност, с която се сблъсках часове след като кацнах тук и абсолютно различна от това, което бях виждала  по филмите.
Личен архив
По студентска програма бях разпределена да работя в едно заведение ,ресторант в Уисконсин. Беше натоварено, но пък беше весело. Бяхме чудесна група български студенти, които работихме здраво, но пък се подкрепяхме и използвахме всеки един момент да се наслаждаваме на екскурзията си.

После останах и реших да продължа обучението си тук. Прехвърлих кредит часовете си от България по "Архитектура".
Първоначално започнах да работя за американска компания тук, но след това се омъжих. Родих. Въпреки плановете ми да се върна на работа,  след раждането на дъщеря ми в момента, в който я хванах в ръце плановете ми  драстично се промениха  и реших, че връщането ми на работа ще бъде отложено за момента. Както и сега, майчинството в Америка е максимум три месеца, които могат да бъдат разпределени между бременността и времето след раждане, които са и неплатени, разказа в  рубриката “Америка - илюзии и реалности” в предаването "Закуска на тревата" Маргарита Халачева.

"Когато на майка ми беше поставена диагнозата множествена склероза, след разговори с лекари и диетолози тук в България все повече ставаше ясно, че начинът на живот и хранене оказва голямо влияние върху здравословното състояние и върху имунната система на хората с автоимунни заболявания. Тогава решихме да направим кухня, която всъщност да улеснява живота на хора в подобни ситуации. При майка ни със сигурност има вече резултат. Тя се чувства добре.

Аз съм привърженик на идеята, че хората трябва да мечтаят. Дали  мечтата е американска или българска - няма значение - тя трябва да се усъвършенства и надгражда, смята Халачева.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28