На награждаването на конкурс за иновации, свързани с железопътния транспорт, стана ясно ,че интересните идеи често са най-простите. Важното е да се сетиш. Два от наградените проекти са свързани и с екологични решения. За тях разказаха за "Рано в неделя" техните изобретатели Ронен Камхи и Орит Реувени.
"На гаровите чакални в Израелима климатици и пиано, но което винаги има пътници които свирят. Проблемът е когато трябва да се излезе на перона за качване на влака. Слънцето е немилостиво през по-голямата част от годината. Дори бетонната козирка се нагрява така, че имаш чувството че си попаднал във фурната на печка.
В Израел гледаме на всеки проблем като на предизвикателство за нов стартъп (иновация). Конкурсът на тукашната дирекция на железопътния транспорт се включих с идея за ...гарово залесяване. Експериментът направехме на една от оживените телавивските гари. По стените вече растат увивни растения. Върху козирката посадихме храсти и ниски дървета. Това не е ново в Израел.
Почти всички жилища, които имат покривни тераси са се превърнали в градини с много зеленина. Има и обществени покривни градини- в един от големите МОЛ-ове на Тел Авив- „Дизингов център“, където всеки може да потърси хладовинка в жегата. Растителността поема топлината и разхлажда около себе си. Прочиства въздуха, а на гарите това е много необходимо.
Започнахме да оглеждаме малки дървета на самия покрив. Проблемите на нашето „гарово залесяване“ са през зимата. Силните ветрове могат да отнесат растенията и дървета да паднат върху железопътната линя и да застрашат движението. Наложи се добре да ги обезопасим, при това без да ограничим достъпа до тях. Няколко от дърветата дават плод и пътуващите могат да си откъснат и да се освежат. Надяваме се хората да започната да се чувстват комфортно и на перона , очаквайки своя влак".
Награда за оригинално решение получи и Орит Реувени за стъкла на вагоните, подобни на очила-хелиоматик:
"Най-неприятното е да ти случи да пътуваш от слънчевата страна на влака през лятото. Най-често първо се запълват местата от сенчестата и се налага, въпреки климатика, да пътуваш огрян от слънце. Дори екрана на телефона се вижда трудно.
Вярно е, че когато влакът направи завой, за малко и това место става сенчесто и от другата старана, но се знае в коя част на влака, при коя посока на движение, ще е сянката. И сега има засенчени стъкла, но те са статични и пътниците не могат да се любуват на пейзажа с истинските му цветове. Те са еднакво засенчени и когато слънцето е щадящо и когато пече немилостиво.
Нашето решение е самите стъкла на влака да се засенчват, когато слънцето е силно и да стават неутрални , ако са на сянка. Първоначално мислеха ,че нашето предложение е много скъпо, но става ясно ,че има израелска технология едни лъчи да се пропускат, а други -задържат . Нашият проект ще намали и нуждата от непрекъсната работа на климатиците.
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..