На награждаването на конкурс за иновации, свързани с железопътния транспорт, стана ясно ,че интересните идеи често са най-простите. Важното е да се сетиш. Два от наградените проекти са свързани и с екологични решения. За тях разказаха за "Рано в неделя" техните изобретатели Ронен Камхи и Орит Реувени.
"На гаровите чакални в Израелима климатици и пиано, но което винаги има пътници които свирят. Проблемът е когато трябва да се излезе на перона за качване на влака. Слънцето е немилостиво през по-голямата част от годината. Дори бетонната козирка се нагрява така, че имаш чувството че си попаднал във фурната на печка.
В Израел гледаме на всеки проблем като на предизвикателство за нов стартъп (иновация). Конкурсът на тукашната дирекция на железопътния транспорт се включих с идея за ...гарово залесяване. Експериментът направехме на една от оживените телавивските гари. По стените вече растат увивни растения. Върху козирката посадихме храсти и ниски дървета. Това не е ново в Израел.
Почти всички жилища, които имат покривни тераси са се превърнали в градини с много зеленина. Има и обществени покривни градини- в един от големите МОЛ-ове на Тел Авив- „Дизингов център“, където всеки може да потърси хладовинка в жегата. Растителността поема топлината и разхлажда около себе си. Прочиства въздуха, а на гарите това е много необходимо.
Започнахме да оглеждаме малки дървета на самия покрив. Проблемите на нашето „гарово залесяване“ са през зимата. Силните ветрове могат да отнесат растенията и дървета да паднат върху железопътната линя и да застрашат движението. Наложи се добре да ги обезопасим, при това без да ограничим достъпа до тях. Няколко от дърветата дават плод и пътуващите могат да си откъснат и да се освежат. Надяваме се хората да започната да се чувстват комфортно и на перона , очаквайки своя влак".
Награда за оригинално решение получи и Орит Реувени за стъкла на вагоните, подобни на очила-хелиоматик:
"Най-неприятното е да ти случи да пътуваш от слънчевата страна на влака през лятото. Най-често първо се запълват местата от сенчестата и се налага, въпреки климатика, да пътуваш огрян от слънце. Дори екрана на телефона се вижда трудно.
Вярно е, че когато влакът направи завой, за малко и това место става сенчесто и от другата старана, но се знае в коя част на влака, при коя посока на движение, ще е сянката. И сега има засенчени стъкла, но те са статични и пътниците не могат да се любуват на пейзажа с истинските му цветове. Те са еднакво засенчени и когато слънцето е щадящо и когато пече немилостиво.
Нашето решение е самите стъкла на влака да се засенчват, когато слънцето е силно и да стават неутрални , ако са на сянка. Първоначално мислеха ,че нашето предложение е много скъпо, но става ясно ,че има израелска технология едни лъчи да се пропускат, а други -задържат . Нашият проект ще намали и нуждата от непрекъсната работа на климатиците.
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..