Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как в Израел се опитват да разхладят пътуващите?

Гарово залесяване в Израел с цел охлаждане и прочистване на въздуха

Стъклата на вагоните като очила-хелиоматик са едно от оригиналните решения

Израел
Снимка: Феня Декало

В спомените на всички ни има поне едно лятно пътуване с влак. То е събрало всичките ни очаквания от бъдещото летуване на море или планина, от среща си баба и дядо на село или на вилата, та дори от пътуване в чужбина. Но паметта ни не пропуска и картините на очакването на влака в нажежения от слънцето перон, от отворените прозорци на вагоните, когато сме се надявали, че макар и горещ, нахлулия въздухът отвън ще ни разхлади. В последно време има климатици, но е те не правят пътуването по-приемливо , особено ако е дълго.
Как в Израел (където жегата през лятото е страхотна) се опитват да разхладят пътуващите, но и да икономисат от енергия за охлаждане.

На награждаването на конкурс за иновации, свързани с железопътния транспорт, стана ясно ,че интересните идеи често са най-простите. Важното е да се сетиш. Два от наградените проекти са свързани и с екологични решения. За тях разказаха за "Рано в неделя" техните изобретатели Ронен Камхи и Орит Реувени.

"На гаровите чакални в Израелима климатици и пиано, но което винаги има пътници които свирят. Проблемът е когато трябва да се излезе на перона за качване на влака. Слънцето е немилостиво през по-голямата част от годината. Дори бетонната козирка се нагрява така, че имаш чувството че си попаднал във фурната на печка.

В Израел гледаме на всеки проблем като на предизвикателство за нов стартъп (иновация). Конкурсът на тукашната дирекция на железопътния транспорт се включих с идея за ...гарово залесяване. Експериментът направехме на една от оживените телавивските гари. По стените вече растат увивни растения. Върху козирката посадихме храсти и ниски дървета. Това не е ново в Израел.

Почти всички жилища, които имат покривни тераси са се превърнали в градини с много зеленина. Има и обществени покривни градини- в един от големите МОЛ-ове на Тел Авив- „Дизингов център“, където всеки може да потърси хладовинка в жегата. Растителността поема топлината и разхлажда около себе си. Прочиства въздуха, а на гарите това е много необходимо.

Започнахме да оглеждаме малки дървета на самия покрив. Проблемите на нашето „гарово залесяване“ са през зимата. Силните ветрове могат да отнесат растенията и дървета да паднат върху железопътната линя и да застрашат движението. Наложи се добре да ги обезопасим, при това без да ограничим достъпа до тях. Няколко от дърветата дават плод и пътуващите могат да си откъснат и да се освежат. Надяваме се хората да започната да се чувстват комфортно и на перона , очаквайки своя влак".

Награда за оригинално решение получи и Орит Реувени за стъкла на вагоните, подобни на очила-хелиоматик:

"Най-неприятното е да ти случи да пътуваш от слънчевата страна на влака през лятото. Най-често първо се запълват местата от сенчестата и се налага, въпреки климатика, да пътуваш огрян от слънце. Дори екрана на телефона се вижда трудно.

Вярно е, че когато влакът направи завой, за малко и това место става сенчесто и от другата старана, но се знае в коя част на влака, при коя посока на движение, ще е сянката. И сега има засенчени стъкла, но те са статични и пътниците не могат да се любуват на пейзажа с истинските му цветове. Те са еднакво засенчени и когато слънцето е щадящо и когато пече немилостиво.

Нашето решение е самите стъкла на влака да се засенчват, когато слънцето е силно и да стават неутрални , ако са на сянка. Първоначално мислеха ,че нашето предложение е много скъпо, но става ясно ,че има израелска технология едни лъчи да се пропускат, а други -задържат . Нашият проект ще намали и нуждата от непрекъсната работа на климатиците.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01