Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранното известяване при бедствия ще подпомогне местната власт и ще ограничи щетите

Снимка: БГНЕС

Новата национална система за ранно предупреждение при бедствия ще включва всички мобилни оператори и всички операционни системи. Населението ще бъде информирано за рисковете от земетресения, наводнения, горски пожари.

Как се случва предварителното оповестяване сега?

"Получаваме справки за метеорологичната обстановка, за валежи, интензивни, които идват в нашата област. Хората от щаба веднага се свързван със средствата за масова информация. Радиовръзки имаме изградени между органите за реакция – пожарна, полиция, спешна медицинска помощ. Координира се всичко от общинския съвет за сигурност, респективно щаба, който се е събрал минути след настъпване на явлението. Имаме разположени по административните сгради сирените за различни сигнали за гражданите", разказва Емил Вълков, ръководител на отдела по обществен ред и управление при кризи в Община Пловдив.

Относно бъдещата национална система за ранно известяване при бедствия и аварии Веселин Брадистилов, началник на оперативния център в регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" смята, че така населението ще може населението да получава информация и на мобилните устройства, защото няма как да се изостава от съвременните технически решения.

Много често в социалните мрежи информацията се преекспонира, не всеки път тя е своевременна и адекватна, предупреждава той.

Според някои пловдивчани сирените са архаичен вариант, други разчитат главно на интернет да се информират в кризисни ситуации.

Снимка: Ива Антонова, БНР

Работна група, в която влизат кметовете на Карлово, Панагюрище и Самоков, вече има конкретни предложения както за ранното оповестяване, така и за превенция при бедствия и те ще бъдат представени на редовното правителство, поясни в предаването "Хоризонт до обед" кметът на Карлово Емил Кабаиванов, който е и член на ръководството на Националното сдружение на общините. Той очерта варианти за оповестяване при предстоящи интензивни валежи и бури.

В момента общинските ръководства получават такава информация от областните управители и областните шефове на пожарната. По тестваната няколко пъти в годината система за ранно оповестяване обаче все още не се получава превантивно информация, уточни Кабаиванов.

"Ако имаме тази информация предварително, ние бихме свели до минимум човешките щети, което е най-важно. Всичко друго с времето се коригира и възстановява. Бихме желали да имаме ранно предупреждение, ние, кметовете, като председатели на местните щабове и областните управители."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Предлага се още създаването на държавна агенция за защита при бедствия, която да е подчинена на премиера и да се ръководи директно от него с 6 регионални структури.

Така според Кабаиванов "нещата ще бъдат структурирани с техника, човешки потенциал, с експертен потенциал и ще бъдем много по-готови да посрещнем предизвикателствата на времето".

"За да има превенция, трябва да се създаде фонд за превенция, в който общините да внасяме проекти, изработени от нас, да получаваме финансиране и предварително да можем да вземаме мерки, да си правим по-сигурни речните корита, мостовите, пътните съоръжения", подчерта още Емил Кабаиванов.

Нереалистично е да се очаква, че в бюджета, който се подготвя в средата на годината, общините ще имат тези средства, посочи кметът на Карлово. 

Чуйте повече по темата в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48