Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йона Тукусер за ужаса на глада през войните в картини и звук

2
Йона Тукусер
Снимка: Личен архив

Нека страданието на хората ни служи да ни обедини, а не да ни разделя, като причинява вражда и разпалва нови войни“. Това послание за мир отправя към света живописецът в "Нощен Хоризонт"  - Йона Тукусер. Българската художничка е бесарабска българка. Родена е в българското село Главан, откъдето, както тя самата споделя „черпи енергия, сили и теми за своето творчество“.

През последните години Йона се заема със социална тема, свързана с проблемите на глада в съвременния свят, в рамките на своя интердисциплинарен проект „Глад“. Тя е един от пионерите на метамодернистичното движение.

Тукусер издава и музикален албум. Музикалният албум и документалният филм «Антропофаг» представят реални истории от масовият глад в Бесарабия, Украйна през 1946-1947 г. (Нито музиката, нито филма са свързани с истории от Гладомора през 1932-33 г.)

Кадър от документалният филм «Антропофаг»

"13 години се занимавам с темата за глада. Правя независимо историческо изследване. Но идеята се роди, докато бях студентка в художествената академия на чаша кафе...със студентите. Те бяха любопитни да разберат историята на българите в Украйна, в Бесарабия.

Моето проучване започна след дипломирането ми, събирах документи от държавни архиви от София и Румъния и Украйна, като в това проучване беше важно да разбера за антихуманните действия.

И след това нарисувах и поредица от картини за глада в Украйна през 1932 - 1933 година, както и за първия глад в СССР и Поволжието през 1921 - 1923 година, както и 1946-1947 ", разказа още Йона Тукусер пред БНР.

Йона Тукусер

Тукусер споделя, че е искала да пресъздаде чрез звук за ужаса на глада през 1946-1947 г. - тази мрачна атмосфера и как реагира човек в тази античовешка среда - как се е чувствала майка, чието дете умира от глад, какво се случва с мозъка на продължително глрадуващия човек...т.нар. гладна шизофрения, споделя художничката.


Йона Тукусер  е родена на 5 март 1986 г. в  село Главан, Бесарабия. То е основано през 1832 г. от български бежанци. Йона учи в Измаилски хуманитарен държавен университет и завършва с бакалавърска степен по изящни изкуства. След като взема българско гражданство следва в Националната художествена академия - София, където получава бакалавърска и магистърска степен по живопис. Живее и твори в Рим, Ню Йорк, София и Лондон.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35